Ali Məhkəmə Trampın fərmanını rədd etdi
ABŞ Ali Məhkəməsi iyunun 30-da doğum yerinə əsaslanan vətəndaşlıq hüququnun ləğv edilməsindən imtina edib və Prezident Donald Trampın doğum yerinə görə ABŞ vətəndaşlığının verilməsinin faktiki olaraq dayandırılmasını nəzərdə tutan fərmanını Konstitusiyaya zidd hesab edib.
ABŞ Ali Məhkəməsinin rəsmi internet saytında iyunun 30-da dərc olunan qərara əsasən, məhkəmə ABŞ ərazisində doğulan qeyri-qanuni miqrantların və ölkədə müvəqqəti yaşayan şəxslərin uşaqlarının ABŞ vətəndaşlığı almaq hüququnu təsdiqləyib.
Ali Məhkəmənin sədri Con Roberts həm mühafizəkar, həm də liberal hakimlərin daxil olduğu çoxluğun adından qərarı yazıb. Donald Trampın fərmanının qüvvədən düşməsinin lehinə altı hakim səs verib. Üç mühafizəkar hakim - Klarens Tomas, Semyuel Alito və Nil Qorsuç isə qərara etiraz ediblər.
"Vətəndaşlıq həm keçmişdə, həm də bu gün hüquqlara sahib olmaq, siyasi həyatımızda sərbəst iştirak etmək imkanı deməkdir. ABŞ Konstitusiyasına On dördüncü düzəlişin müəllifləri bu hüququ "bu ölkədə azad doğulan hər bir insana" şamil ediblər. Biz bu vədi bu gün də yerinə yetiririk", - deyə Con Roberts məhkəmə adından bildirib.скачать dle 11.3

Верховный суд США отказался отменить гражданство по месту рождения
Верховный суд США отказался отменить гражданство по месту рождения, признав указ президента Дональда Трампа о фактической отмене получения американского гражданства по месту рождения неконституционным.
Об этом говорится в документе, опубликованном 30 июня на официальном интернет-ресурсе Верховного суда.
Суд подтвердил, что рожденные в США дети нелегальных мигрантов или лиц, временно находящихся в стране, получают гражданство.
Председатель Верховного суда Джон Робертс написал заключение от имени большинства, в состав которого входили как консерваторы, так и либералы. Всего за отмену указа Трампа проголосовали шесть судей. Трое консервативных судей - Кларенс Томас, Сэмюэл Алито и Нил Горсуч - выразили несогласие с решением.
"Гражданство тогда и сейчас - это право иметь права, право свободно участвовать в нашей политической жизни, - написал Робертс от имени суда. - Создатели 14-й поправки распространили это обещание на "каждого свободнорожденного человека в этой стране". Мы выполняем это обещание и сегодня".скачать dle 11.3