Kasım-Jomart Tokayev İlham Əliyevə təşəkkür etdi
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Türk Dünyası Həftəsinin iştirakçılarına ünvanladığı müraciətdə qeyd olunub.
O qeyd edib ki, belə mürəkkəb və dəyişkən dövrdə ortaq mənəvi irsin qorunması və hərtərəfli araşdırılması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir:
"Buna görə də alimlər arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, mədəni-humanitar tərəfdaşlığımızın daha da möhkəmləndirilməsi vacibdir. Şübhəsiz ki, bugünkü forum da məhz bu məqsədlə təşkil edilib".
Qazaxıstan Prezidenti vurğulayıb ki, Azərbaycanın türk dünyasında tutduğu yer xüsusidir:
"Bu gün Siz bu şərəfli missiyanı layiqincə davam etdirərək qardaş ölkələr arasında əməkdaşlığın inkişafına fəal töhfə verirsiniz. Bu münasibətlə mötəbər toplantının keçirilməsinə təşəbbüs göstərən Prezident İlham Heydər oğlu Əliyevə və Azərbaycan xalqına səmimi minnətdarlığımı bildirirəm".скачать dle 11.3

29.06.2026 14:31 171
Как сообщает Report, об этом говорится в обращении президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева к участникам Недели тюркского мира в Баку, посвященной 100-летию Первого Тюркологического съезда.
Он отметил, что в условиях сложного и изменчивого времени сохранение и всестороннее изучение общего духовного наследия приобретает особое значение.
"Поэтому важно укреплять сотрудничество между учеными и наше культурно-гуманитарное партнерство. Нынешний форум организован именно с этой целью", - говорится в обращении.
Токаев подчеркнул особое место Азербайджана в тюркском мире и поблагодарил Президента Ильхама Алиева за инициативу проведения форума.
"Сегодня Азербайджан достойно продолжает эту почетную миссию, активно содействуя развитию сотрудничества между братскими странами. В этой связи выражаю свою искреннюю благодарность Президенту Ильхаму Гейдар оглу Алиеву и азербайджанскому народу за инициативу проведения этого престижного мероприятия", - говорится в обращении.скачать dle 11.3