Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva Xeyirxahlıq Festivalında iştirak ediblər - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycanın ümumtəhsil müəssisələrinin müəllimlərinə həsr olunmuş Xeyirxahlıq Festivalı keçirilib. IDEA İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və "ThinkIn" təşkilatının əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan tədbirdə ölkənin 290 ümumtəhsil müəssisəsindən 1000-ə yaxın müəllim iştirak edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Mərkəzi Nəbatat Bağında açıq hava formatında təşkil olunmuş festivalda Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva da iştirak ediblər.
Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva festival ərazisində yaradılmış müxtəlif fəaliyyət zonaları ilə tanış olub, milli zona, sənət emalatxanaları, yoqa və meditasiya sessiyaları, əl işləri yarmarkası və digər interaktiv məkanlarda iştirakçılarla səmimi söhbət edib, onlarla xatirə şəkilləri çəkdirib və məktəblilərin hazırladığı yaradıcı çıxışları izləyiblər. Onlara müxtəlif əl işlərindən ibarət hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən Leyla Əliyeva festivalın hər kəsə gözəl və müsbət hisslər bəxş edəcəyinə inandığını bildirib. Leyla Əliyeva vurğulayıb ki, hər bir uşaq bir möcüzə, bir xəzinədir. Biz bunu nə qədər tez aşkar etsək, onların istedadları bir o qədər tez üzə çıxacaq. Müəllimlərin, valideynlərin və ümumilikdə böyüklərin uşaqları daha yaxşı anlamasının əhəmiyyətini qeyd edən Leyla Əliyeva mehribanlığın ən böyük xoşbəxtlik olduğunu bildirib.
Sonra Leyla Əliyeva müəllimlərə gördükləri məsuliyyətli işə görə minnətdarlığını ifadə edib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsində ümumtəhsil müəssisələrində xeyirxahlıq, mərhəmət, qarşılıqlı hörmət və empatiya kimi dəyərlərin təşviqinin əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələrdə iştirak edən Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Nərminə Hüseynova və ADA Universitetinin prorektoru Vəfa Kazdal bu xüsusda müəllimlərin gələcək nəsillərin və bütövlükdə cəmiyyətin inkişafında oynadığı mühüm rolu xüsusi olaraq vurğulayıblar.
Daha sonra festival çərçivəsində keçirilən "Xeyirxahlıq Marafonu"nun qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi olub. Məktəblər arasında xeyirxahlıq mövzusunda hazırlanmış ən yaradıcı sosial media məzmunları müxtəlif nominasiyalar üzrə qiymətləndirilib, 55, 244, 83, 156, 185, 45, 277, 144, 211, 300 və 165 nömrəli məktəblər "Ən səmimi təşəkkür", "Xeyirxah əməllər mükafatı", "Ən yaxşı ekoloji təşəbbüs" və digər nominasiyalar üzrə qalib elan olunublar. Marafon məktəblərdə xeyirxahlıq, minnətdarlıq, yaradıcılıq və həmrəyliyin gündəlik davranış mədəniyyətinə çevrilməsini təşviq etmək məqsədilə keçirilib.
Yüksək əhval-ruhiyyə şəraitində keçən festival geniş konsert proqramı ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, Xeyirxahlıq Festivalının əsas məqsədi cəmiyyətin müəllimlərə olan dərin hörmət və minnətdarlığını ifadə etmək, məktəblərdə xeyirxahlıq, qarşılıqlı hörmət və dəstəyə əsaslanan sağlam təhsil mühitini təşviq etmək, empatiya və mənəvi dəyərlər üzərində qurulan təhsil mədəniyyətinin inkişafına töhfə vermək, eləcə də xeyirxahlığın təhsil sistemində və cəmiyyətin inkişafındakı mühüm rolunu nümayiş etdirməkdən ibarət olub.
Tədbir çərçivəsində keçirilən əl işləri yarmarkasında 11 nömrəli İnteqrasiya təlimli internat məktəbi, "Birgə və Sağlam" Autizm Mərkəzi, Zəka Yolu İnkişaf Mərkəzi, "İZ Community", "Kashalata" və digər təşkilatların nümayəndələrinin hazırladıqları məhsullar tədbir iştirakçılarına təqdim olunub.

Лейла Алиева и Алёна Алиева приняли участие в благотворительном фестивале - ФОТО
В мероприятии, организованном в рамках сотрудничества Общественного объединения IDEA, Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и организации ThinkIn, приняли участие около 1 000 педагогов из 290 общеобразовательных заведений страны.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, Лейла Алиева и Алёна Алиева также приняли участие в фестивале, организованном под открытым небом в Центральном ботаническом саду.
Лейла Алиева и Алёна Алиева ознакомились с различными рабочими зонами, созданными на территории проведения фестиваля, пообщались с участниками в национальной зоне, художественных мастерских, на занятиях йогой и медитацией, ярмарке ручных работ и других интерактивных пространствах, сфотографировались и посмотрели творческие выступления школьников. Им были подарены различные изделия ручной работы.
Выступая на официальной части мероприятия, Лейла Алиева выразила уверенность в том, что фестиваль пробудит у всех прекрасные и позитивные чувства. Лейла Алиева подчеркнула, что каждый ребенок - это чудо, сокровище. Чем раньше мы это поймем, тем раньше раскроются их таланты. Отметив важность лучшего понимания детей учителями, родителями и взрослыми в целом, Лейла Алиева сказала, что доброта - это величайшее счастье.
Затем Лейла Алиева выразила благодарность педагогам за их ответственную работу.
На проведенной в рамках мероприятия панельной дискуссии состоялся обмен мнениями о важности продвижения в общеобразовательных заведениях таких ценностей, как доброта, сострадание, взаимное уважение и эмпатия. Принявшие участие в дискуссии исполняющая обязанности заведующего Управлением образования по городу Баку Нармина Гусейнова и проректор Университета AДA Вафа Каздал особо подчеркнули важную роль учителей в развитии будущих поколений и общества в целом.
Затем состоялась церемония награждения победителей "Благотворительного марафона", прошедшего в рамках фестиваля. Наиболее креативный контент в социальных сетях на тему доброты среди школ оценивался в различных номинациях, победителями в номинациях "Самая искренняя благодарность", "Награда за благотворительные поступки", "Лучшая экологическая инициатива" и других были объявлены школы №55, 244, 83, 156, 185, 45, 277, 144, 211, 300 и 165. Марафон был проведен с целью поощрения доброты, благодарности, креативности и солидарности как культуры повседневного поведения в школах.
Фестиваль, прошедший в праздничной атмосфере, завершился обширной концертной программой.
Отметим, что главной целью благотворительного фестиваля было выражение глубокого уважения и благодарности общества к учителям, содействие созданию здоровой образовательной среды, основанной на доброте, взаимном уважении и поддержке в школах, вклад в развитие образовательной культуры, основанной на эмпатии и нравственных ценностях, а также демонстрация важной роли доброты в системе образования и в развитии общества.
На ярмарке ручных работ, проходившей в рамках мероприятия, участникам были представлены изделия, изготовленные воспитанниками школы-интерната с интегрированным обучением №11, центра аутизма "Вместе и здоровы", центра развития "Зяка йолу", İZ Community, Kashalata и других организаций.