Leyla Əliyeva Vatikan Apostol Kitabxanasının rəhbəri ilə görüşüb - FOTO
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ölkəmizdə səfərdə olan Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinin rəhbəri arxiyepiskop monsenyor Covanni Çezare Paqatzinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, görüş zamanı Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan arasında mövcud əməkdaşlıq sahələri, o cümlədən gələcək fəaliyyət istiqamətləri müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi arasında əməkdaşlıq 2012-ci ildən etibarən həyata keçirilir.
Görüşdə Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi arasında mövcud əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, gələcəkdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr və təşəbbüslər, həmçinin Vatikan arxivindəki fondların rəqəmsal mühafizəsi sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub.
Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinin rəhbəri arxiyepiskop monsenyor Covanni Çezare Paqatzi Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın ötən il Müqəddəs Taxt-Taca səfəri çərçivəsində Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivini ziyarət etdiyini xatırladaraq, ötən illər ərzində Azərbaycan və Vatikan arasında, eləcə də Heydər Əliyev Fondu ilə geniş əməkdaşlığın qurulduğunu bildirib.
Qonaq Azərbaycana səfəri zamanı bir sıra qurumlarda görüşlər keçirildiyini, müzakirələr zamanı Vatikan kolleksiyalarında Azərbaycanla bağlı qorunan nadir əlyazmaların müəyyənləşdirilməsi, təhlili, tərcüməsi və rəqəmsallaşdırılması məsələlərinin diqqət mərkəzində olduğunu deyib.
Bildirilib ki, Heydər Əliyev Fondu ilə Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində əlyazmaların bərpa edilməsi və onların rəqəmsallaşdırılmasına dair mövcud müqavilə üzrə Azərbaycanın tarixi və mədəni irsi, eləcə də türkdilli xalqların irsi ilə bağlı əhəmiyyətli əlyazmaların bərpası və rəqəmsallaşdırılması həyata keçirilib.
Ötən il Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivi arasında imzalanan anlaşma memorandumuna uyğun olaraq 2026-cı ildə azərbaycanlı alimlərdən ibarət nümayəndə heyətinin Vatikanda tədqiqatlar aparması nəzərdə tutulur. Tədqiqatlar Cənubi Qafqaz və Azərbaycan tarixi, eləcə də Ağqoyunlu və Səfəvi hökmdarlarının Roma papaları ilə diplomatik əlaqələrinə dair materialları əhatə edəcək.
Eyni zamanda, gələcəkdə azərbaycanlı tələbələrin Vatikanda kitabxanaçılıq və arxiv sahələri üzrə təhsil alma imkanları da müzakirə olunub.
Görüş zamanı Vatikan nümayəndə heyətinə Azərbaycan xalçası hədiyyə olunub. Qonaqlar isə Vatikan arxivində XX əsrin əvvəlində Azərbaycan tarixinə aid saxlanılan sənədin surətini hədiyyə ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinin rəhbəri arxiyepiskop monsenyor Covanni Çezare Paqatzi, həmçinin Heydər Əliyev Mərkəzindəki sərgilərlə tanış olublar. Klassik avtomobillər sərgisinə ziyarət zamanı Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov müxtəlif dövrlərə aid avtomobillər barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Daha sonra qonaqlar su ehtiyatlarının qorunmasına çağırış edən "Mənim dənizlərim, mənim okeanlarım" sərgisi ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu və IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə təşkil edilən ekspozisiyada müasir rəssamların çirklənmə və həddindən artıq balıq ovundan tutmuş, bioloji müxtəlifliyin itirilməsinə qədər bir sıra qlobal problemləri əks etdirən əsərləri təqdim edilir. Əsərlərdə su həyatın, yenilənmənin və təsəvvürün mənbəyi kimi təsvir olunur.

Лейла Алиева встретилась с руководителем Ватиканской апостольской библиотеки - ФОТО
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась с находящейся с визитом в нашей стране делегацией во главе с руководителем Ватиканской апостольской библиотеки и Апостольского архива архиепископом монсеньором Джованни Чезаре Пагацци.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, в ходе встречи были обсуждены существующие сферы сотрудничества между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканом, в том числе направления будущей деятельности.
Отметим, что сотрудничество между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканской апостольской библиотекой и Апостольским архивом осуществляется с 2012 года.
На встрече были обсуждены перспективы развития существующего сотрудничества между Фондом Гейдара Алиева и Ватиканской апостольской библиотекой и Апостольским архивом, проекты и инициативы, предусмотренные к реализации в будущем, а также осуществление совместных проектов в области цифрового сохранения фондов в архиве Ватикана.
Руководитель Ватиканской апостольской библиотеки и Апостольского архива архиепископ монсеньор Джованни Чезаре Пагацци, напомнив, что Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева в рамках своего визита в Святой Престол в прошлом году посетила Ватиканскую апостольскую библиотеку и Апостольский архив, отметил, что за прошедшие годы между Азербайджаном и Ватиканом, а также с Фондом Гейдара Алиева наладилось широкое сотрудничество.
Гость сообщил, что в ходе его визита в Азербайджан был проведен ряд встреч в различных структурах и в ходе обсуждений в центре внимания находились вопросы выявления, анализа, перевода и оцифровки хранящихся в коллекциях Ватикана редких рукописей, связанных с Азербайджаном.
Отмечалось, что в рамках сотрудничества Фонда Гейдара Алиева с Ватиканской апостольской библиотекой и Апостольским архивом по существующему договору о реставрации рукописей и их оцифровке были осуществлены реставрация и оцифровка значимых рукописей, связанных с историческим и культурным наследием Азербайджана, а также наследием тюркоязычных народов.
В соответствии с меморандумом о взаимопонимании, подписанным в прошлом году между Фондом Гейдара Алиева, Национальной Академией наук Азербайджана и Ватиканской апостольской библиотекой и Апостольским архивом, в 2026 году планируется проведение исследований в Ватикане делегацией азербайджанских ученых. Исследования охватят материалы по истории Южного Кавказа и Азербайджана, а также по дипломатическим связям правителей Аггоюнлу и Сефевидов с папами Римскими.
В то же время, были обсуждены возможности обучения в будущем азербайджанских студентов в Ватикане в области библиотечного и архивного дела.
В ходе встречи ватиканской делегации был преподнесен в дар азербайджанский ковер. Гости, в свою очередь, подарили копию хранящегося в архиве Ватикана документа начала XX века, относящегося к истории Азербайджана.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и руководитель Ватиканской апостольской библиотеки и Апостольского архива архиепископ монсеньор Джованни Чезаре Пагацци также ознакомились с выставками в Центре Гейдара Алиева. Во время посещения выставки классических автомобилей директор Центра Гейдара Алиева, президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алакбаров предоставил гостю подробную информацию об автомобилях, относящихся к различным периодам. Затем гости ознакомились с выставкой "Мои моря, мои океаны", призывающей к защите водных ресурсов.
Отметим, что в экспозиции, организованной по инициативе Фонда Гейдара Алиева и Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды), представлены работы современных художников, отражающие целый ряд глобальных проблем - от загрязнения и чрезмерного вылова рыбы до утраты биологического разнообразия. В работах вода изображена как источник жизни, обновления и воображения.