25.06.2026 12:46 414
Prokuror Jülyen Vattebledin sözlərinə görə, iyunun 15-i Sen-Brie meşəsində idman edən qadına 10 yaşlı uşaq yaxınlaşaraq paltarlarını çıxarmağı tələb edib, lakin qadın bundan qətiyyətlə boyun qaçırıb. Bildirilir ki, hücum edən şəxs qadına iki bıçaq zərbəsi endirib.
Daha sonra patrul əməkdaşları zərərçəkmişin verdiyi təsvirə tamamilə bənzəyən şəxsi aşkar ediblər. Həmin şəxsin üzərində cinayətdə istifadə edilən silaha bənzər bıçaq aşkarlanıb. Şübhəli əvvəlcə 12 saatlıq nəzarətə götürülüb, ardınca isə prokurorluğun qərarı ilə bu müddət artırılıb.
Sen-Brie prokurorluğu bildirib ki, dindirmə prosesində uşaq zərərçəkmişə hücum etdiyini boynuna alıb. Hazırda faktla bağlı adam öldürməyə cəhd maddəsi üzrə cinayət işi başlanılıb.
Fransa qanunvericiliyi bu yaşda olan yetkinlik yaşına çatmayanlara qarşı sərt cinayət məsuliyyətini istisna etdiyinə görə, hakim tərəfindən uşaq haqqında müvəqqəti hüquqi tədbir seçilib. Ona axşam saat 22:00-dan səhər 06:00-dək yaşayış yerini tərk etməsi və zərərçəkmiş şəxslə hər hansı formada əlaqə qurması qadağan olunub.скачать dle 11.3

Во Франции 10-летнего мальчика обвинили в покушении на убийство женщины
Во Франции мальчик в возрасте всего десяти с половиной лет обвинен в ножевом ранении 22-летней женщины.
Как передает Median.Az со ссылкой на AFP, об этом сообщил прокурор Сен-Брие.
Молодая женщина занималась спортом в лесистой местности Сен-Брие 15 июня, "когда к ней подошел мальчик и приказал раздеться, на что она ответила резким отказом", сообщил прокурор Жюльен Ваттеблед. Нападавший тотчас дважды ударил ее ножом, один раз в руку, другой в живот, после чего сбежал.
Позже сотрудники патруля заметили "человека, во всех отношениях совпадающего с описанием жертвы". У него нашли нож, соответствующий тому, что был использован в нападении. Подозреваемому десять с половиной лет, он был помещен под стражу на 12 часов, после чего прокуратура продлила срок его задержания.
Во время слушания мальчик признал, что напал на женщину, отметил прокурор Сен-Брие. Возбуждено уголовное дело по обвинениям в покушении на убийство.
Поскольку французское законодательство не допускает уголовных мер для несовершеннолетних такого возраста, судья постановил ввести временную судебную меру с запретом мальчику покидать свой дом с 22 часов до 6 часов утра и контактировать с жертвой.скачать dle 11.3