Media və Yayım Şurasının idarəetmə strukturu necə olacaq?
Sözügedən məsələ Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan "Dövlət qulluğu haqqında" və "Media haqqında" qanunlara təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, Şuranın sədri müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilirlər.
Şuranın üzvləri öz aralarından sadə səs çoxluğu ilə iki sədr müavini seçəcəklər.
Qeyd olunur ki, Şuranın iclasları onun üzvlərinin yarıdan çoxu iştirak etdikdə səlahiyyətlidir. Şuranın qərarları onun üzvlərinin sadə səs çoxluğu ilə qəbul edilir. Qərar qəbul edilərkən səslər bərabər olduqda, Şura sədrinin səsi həlledici hesab edilir.
Şura sədri müəyyən edilmiş struktur, əməyin ödənişi fondu və işçilərin say həddi daxilində Şuranın Aparatının strukturunu, ştat cədvəlini, ayrılmış büdcə təxsisatı daxilində onların gəlir və xərclər smetasını təsdiq edəcək.
Şuranın sədri öz səlahiyyətlərinin bir hissəsinin həyata keçirilməsini, yaxud vəzifələrinin müvəqqəti icrasını müavinlərindən birinə həvalə edə bilər.скачать dle 11.3

Стало известно, как будет устроено управление Совета по медиа и вещанию
Данный вопрос отражён в проекте поправок к законам "О государственной службе" и "О медиа", который был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета по правам человека Милли Меджлиса Азербайджана.
Согласно проекту, председатель совета будет назначаться на должность и освобождаться от неё органом (структурой), определённым соответствующим органом исполнительной власти.
Члены совета будут избирать из своего состава двух заместителей председателя простым большинством голосов.
Заседания совета будут считаться правомочными, если в них участвует более половины его членов. Решения будут приниматься простым большинством голосов. Если голоса разделятся поровну, решающим станет голос председателя.
Председатель совета будет утверждать структуру аппарата, штатное расписание, а также смету доходов и расходов в пределах утверждённого фонда оплаты труда, установленной численности сотрудников и выделенных бюджетных средств.
Кроме того, председатель сможет передавать часть своих полномочий одному из заместителей или поручать ему временное исполнение своих обязанностей.скачать dle 11.3