Bir sıra şəxslərin kredit faizlərini DÖVLƏT ÖDƏYƏCƏK
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi birillik əkin aparan fermerlərə yeni dəstək mexanizminin tətbiqinə başlayır.
Bu barədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, yeni dəstək aləti aqrar sahəyə özəl sektor vəsaitlərinin yönəldilməsini təşviq edəcək.
Əsas məqsəd kredit faizlərinin dövlət tərəfindən qarşılanması yolu ilə aqrotexniki xidmətlər üçün maliyyə əlçatanlığını yaxşılaşdırmaq və aqrar sahənin inkişafına töhfə verməkdir.
Aqrar Subsidiya Şurasının qərarı ilə banklar tərəfindən fermerlərə ayrılacaq əkin məqsədli kreditlərin illik faiz dərəcəsinin dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşdirilən hissəsi 19 faizədək müəyyən edilib.
Bu kreditlər çəltik, qarğıdalı, darı, sorqo, digər dənli və dənli-paxlalı bitkilər (buğda, arpa, çovdar, vələmir, qarabaşaq, noxud, lobya, mərci və s.), həmçinin günəbaxan, kartof, tərəvəz və bostan bitkiləri, eləcə də texniki bitkilər - pambıq, şəkər çuğunduru, tütün və soya əkən fermerlərə veriləcək.
Yeni mexanizmin əsas üstünlüyü ondan ibarətdir ki, kənd təsərrüfatı istehsal vasitələrinin, o cümlədən mineral gübrələrin, biohumusun, sertifikatlı toxumların və pestisidlərin alınması, həmçinin aqrotexniki xidmətlərdən istifadə məqsədi ilə götürülən və müddəti bir ili keçməyən kreditlər üzrə hesablanan faizlər Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi (AKİA) tərəfindən qarşılanacaq. Fermerlər müddətin sonunda kreditin yalnız əsas məbləğini banka geri ödəyəcəklər.
Subsidiya vəsaitlərinə ən çox əkin mövsümünün əvvəlində ehtiyac yaranır. Subsidiya ödənişləri isə Elektron Kənd Təsərrüfatı İnformasiya Sistemində (EKTİS) bəyan dövrü bitdikdən və yoxlama prosesi başa çatdıqdan sonra həyata keçirilir. Məhz bu məqam nəzərə alınaraq, fermerlərə əkin mövsümündə ehtiyacları olan vəsaiti daha tez əldə etmələri üçün faizləri dövlət tərəfindən ödənilən kreditlərdən faydalanma imkanı yaradılıb. Bunun üçün onlar banklara və bank olmayan kredit təşkilatlarına müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, fermerlər tərəfindən götürülən kreditlərin faizləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 mart 2026-cı il tarixli "Kənd təsərrüfatında güzəştli maliyyələşdirmə barədə bir sıra məsələlərin tənzimlənməsi və bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bəzi fərmanlarında dəyişiklik edilməsi haqqında" Fərmanına əsasən, dövlət büdcəsi hesabına AKİA tərəfindən maliyyələşdiriləcək.скачать dle 11.3

Государство будет оплачивать проценты по кредитам ряда граждан
Министерство сельского хозяйства Азербайджана запускает новый механизм поддержки фермеров, занимающихся однолетним земледелием.
Как сообщили в ведомстве, новый инструмент призван стимулировать привлечение частных средств в аграрный сектор. Основная цель - улучшить финансовую доступность агротехнических услуг за счёт государственного субсидирования кредитных процентов и тем самым содействовать развитию отрасли.
Решением Совета по аграрным субсидиям государственная доля в годовой процентной ставке по кредитам, выдаваемым банками фермерам на посевные цели, установлена в размере до 19%. Кредиты предназначены для фермеров, занимающихся выращиванием риса, кукурузы, проса, сорго, других зерновых и зернобобовых культур (пшеница, ячмень, рожь, овёс, гречиха, горох, фасоль, чечевица и др.), а также подсолнечника, картофеля, овощей, бахчевых и технических культур - хлопка, сахарной свёклы, табака и сои.
Главное преимущество нового механизма состоит в том, что проценты по краткосрочным кредитам сроком до одного года, взятым на приобретение средств производства - минеральных удобрений, биогумуса, сертифицированных семян и пестицидов, - а также на оплату агротехнических услуг, будут погашаться Агентством аграрного кредитования и развития. Фермерам останется лишь вернуть банку основную сумму долга.
Потребность в субсидиях особенно высока в начале посевного сезона, тогда как их выплата осуществляется после завершения декларационного периода и проверки в Электронной сельскохозяйственной информационной системе (ЭСИС). Именно поэтому фермерам предоставлена возможность воспользоваться кредитами с государственным субсидированием процентов ещё в разгар посевного сезона, обратившись в банки или небанковские кредитные организации.
Отметим, что финансирование процентов по кредитам осуществляется из государственного бюджета на основании Указа Президента Азербайджанской Республики от 5 марта 2026 года "О регулировании ряда вопросов льготного финансирования в сельском хозяйстве".