Keniya Prezidenti Uilyam Ruto İlham Əliyevə təşəkkür etdi
"2002-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində ilk Dünya Şəhərlər Forumu keçirildi. Keçən ay biz yenidən Nayrobidə Afrika Şəhərlər Forumuna ev sahibliyi etdik. Bu gün isə biz Bakıda, bu möhtəşəm ölkədə Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasında (WUF13) toplaşmışıq".
Bu sözləri Keniya Respublikasının Prezidenti Uilyam Ruto WUF13 çərçivəsində keçirilən Liderlər Zirvəsində deyib.
"Bizə göstərilən isti qarşılanma və qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə minnətdarlığımı ifadə etmək istəyirəm.
Dünyanın demək olar ki, bütün ölkələrində kəskin mənzil problemini nəzərə alsaq, bu forum müstəsna dərəcədə ciddi əhəmiyyət kəsb edir.
Statistika göstərir ki, təxminən 3 milyard insan qeyri-kafi mənzil şəraitində yaşayır. 1 milyard insan gecəqondularda yaşayır, 300 milyonun isə başlarının üstündə damları yoxdur. Lakin bunlar sadəcə quru rəqəmlər və statistika deyil. Bu şəraitdə yaşayanlar insanlardır, ailələrdir, uşaqlarıdır.
Məhz buna görə də zəngin tarixə malik bu möhtəşəm şəhərdə keçirilən görüş böyük əhəmiyyət kəsb edir", - deyə o bildirib.скачать dle 11.3

Президент Кении поблагодарил азербайджанского коллегу
В 2002 году первый Всемирный форум городов прошел в Найроби, Кения. В прошлом месяце мы вновь принимали Африканский форум городов в Найроби. А сегодня мы собрались на 13-й сессии Всемирного форума градостроителства (WUF13) здесь, в Баку, в этой великой стране.
Об этом президент Республики Кения Уильям Руто сказал на Саммите лидеров, проходящем в рамках WUF13.
"Хочу выразить благодарность Президенту Азербайджанской Республики, Его Превосходительству Ильхаму Алиеву, за теплый прием и гостеприимство, оказанное нам.
Этот форум имеет исключительно важное значение, учитывая остроту жилищного вопроса практически во всех странах мира.
Статистика показывает, что около 3 млрд человек живут в условиях ненадлежащего жилья. 1 млрд человек проживает в трущобах, а 300 млн вовсе не имеют крыши над головой. Но это не просто сухие цифры и статистика. Это люди. Это семьи. Это дети.
Именно поэтому встреча в этом великом городе с богатой историей имеет столь большое значение", - сказал он.скачать dle 11.3