Azərbaycanın yeni KAMİKADZE DRONLARI - FOTO
Azərbaycanın müdafiə sənayesi sahəsində fəaliyyət göstərən "Arkan İnnovations LLC" şirkəti üç yeni kamikadze dron istehsal edib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, 2026-cı il istehsalı olan kamikadze dronlar hazırda İstanbulda keçirilən V "SAHA 2026" Beynəlxalq Müdafiə və Aerokosmik Sərgisində ictimaiyyətə təqdim olunub.
"Arkan-10", "Arkan -10 FO" və "Arkan- 10 FT" adlanan yeni nəsil dronlar müasir texnologiyalar əsasında hazırlanıb və həm kəşfiyyat, həm də zərbə imkanlarına malikdir. Xüsusilə "Arkan -10 FO" fiber-optik olduğundan radarlara düşmək ehtimalı çox azdır.
Bildirilib ki, sözügedən pilotsuz uçuş aparatlarında (PUA) süni intellekt elementləri, təkmilləşdirilmiş avtonom idarəetmə sistemi və daha uzun uçuş müddəti təmin edilib.
Yeni modellərin əsas xüsusiyyətləri arasında aşağı radar görünürlüyü, yüksək manevr qabiliyyəti və müxtəlif silah sistemləri ilə inteqrasiya imkanı xüsusi qeyd olunur. Bu dronlar müasir döyüş şəraitində effektiv istifadə üçün nəzərdə tutulub.

Азербайджан представил три новых дрона-камикадзе - ФОТО
Как сообщает Report, дроны-камикадзе, разработанные в 2026 году, представлены общественности на V Международной выставке оборонной и аэрокосмической промышленности SAHA 2026 в Стамбуле.
Дроны нового поколения Arkan-10, Arkan-10 FO и Arkan-10 FT разработаны на основе современных технологий и обладают как разведывательными, так и ударными возможностями. В частности, Arkan-10 FO оснащен волоконно-оптической системой управления, благодаря чему вероятность его обнаружения радиолокационными средствами крайне низка.
Отмечается, что представленные беспилотные летательные аппараты (БПЛА) оснащены элементами искусственного интеллекта, усовершенствованной автономной системой управления, а также характеризуются увеличенной продолжительностью полета.
Среди ключевых характеристик новых моделей выделяются низкая радиолокационная заметность, высокая маневренность, а также возможность интеграции с различными системами вооружения. Эти дроны предназначены для эффективного применения в условиях современного боя.