Paşinyan Azərbaycanla sərhədin növbəti delimitasiyasının anonsunu verdi
Bu barədə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin Sərhəd Qoşunlarının yaradılması münasibətilə keçirilən tədbirdə çıxışı zamanı bildirib.
O qeyd edib ki, Bakı və İrəvan indiyədək 12 kilometrlik ərazidə delimitasiya işlərini həyata keçirib və həmin zonada artıq erməni sərhədçiləri xidmət aparırlar.
"Biz qarşıdan gələn dövrdə, əlbəttə ki, bu prosesi davam etdirəcək və məntiqi çərçivədə başa çatdıracağıq", - deyə hökumət rəhbəri bildirib.
Baş nazirin sözlərinə görə, gündəlikdə, həmçinin Gürcüstanla da sərhədlərin delimitasiyası prosesinin yekunlaşdırılması dayanır və bu barədə gürcü tərəfi ilə razılaşma mövcuddur. Paşinyan əlavə edib ki, delimitasiya və demarkasiya nəticəsində hərbçilər döyüş mövqelərində deyil, daimi dislokasiya yerlərində xidmət edəcəklər.
"Onilliklər ərzində onlar səngərlərdə və mövqelərdə xidmət aparırlar ki, burada da bizə məlum səbəblərdən şərait heç də yaxşı deyil", - deyə o bildirib.
Paşinyan, həmçinin bildirib ki, sərhəddəki güclü istehkamlar və müdafiə qurğuları gələcəkdə sərhəd qoşunlarının nəzarətinə veriləcək. Lakin bu, yalnız Azərbaycanla tam sülh şəraitində baş tutacaq.скачать dle 11.3

Пашинян: Армения и Азербайджан в ближайшее время продолжат делимитацию
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сказал премьер-министр Никол Пашинян на мероприятии по случаю создания пограничных войск СНБ.
Он напомнил, что Армения и Азербайджан провели делимитацию 12-километрового участка, где службу осуществляют армянские пограничные войска.
"В предстоящее время, мы, конечно, продолжим и завершим (делимитацию, ред.) в логические сроки", - сказал Пашинян.
Он добавил, что мощные укрепления и оборонительные сооружения на границе в какой-то момент будут переданы пограничным войскам. Но это произойдет в условиях полноценного мира с Азербайджаном, в направлении которого Армения с каждым днем движется все увереннее.
Отметим, что Армения и Азербайджан договорились и провели делимитацию и демаркацию на нескольких отрезках в 2024 году.