20.04.2026 11:46 1 077
Polisin məlumatına görə, Burgenland federal torpağında yerləşən yaşayış məntəqəsində bir alıcı mağazadan şübhəli keyfiyyətə malik tərəvəz püresi alıb. Onun sözlərinə görə, banka artıq açılmış vəziyyətdə olub. Aparılan laborator analizlər nəticəsində bankaların tərkibində siçan zəhəri aşkarlanıb.
Bildirilir ki, həmin bankaların alt hissəsində qırmızı dairə şəklində nişan olub və qapaqlarının qoruyucu plombu zədələnib.
Market rəhbərliyi dərhal bu markaya məxsus məhsulları təkcə Avstriyada deyil, həm də Sloveniya, Macarıstan, Xorvatiya və İtaliyadakı 1 500 supermarketdən geri çağırıb.
"Hipp" şirkəti də uşaq qidası bankalarında zəhərli maddənin izlərinin aşkarlandığını təsdiqləyib. İstehsalçı bildirib ki, hadisə Avstriyada "kənar cinayət müdaxiləsi" nəticəsində baş vermiş ola bilər və bu məhsuldan istifadə etməməyə çağırıb.скачать dle 11.3

20.04.2026 11:46 549
По информации полиции, баночку с овощным пюре подозрительного качества приобрел в магазине сети Spar покупатель населенного пункта федеральной земли Бургенланд. По его словам, она, очевидно, была вскрыта. Лабораторные исследования содержимого баночек выявили наличие в них крысиного яда.
В сообщении полиции указано, что эти банки имели наклейку с красным кругом на дне и крышки с поврежденными защитными пломбами.
Руководство сети Spar немедленно отозвало продукцию марки из 1 500 своих супермаркетов не только в Австрии, но и в Словении, Венгрии, Хорватии и Италии.
В компании Hipp также подтвердили информацию о следах токсичного вещества в баночках с детским питанием. Производитель заявил, сославшись на собственные источники, что это ЧП может быть связано с "внешним преступным вмешательством", которое затрагивает канал сбыта Spar в Австрии, и призвали не использовать это пюре в пищу.скачать dle 11.3