Azərbaycan və Aİ arasında yeni ikitərəfli saziş üzrə növbəti müzakirələr aparılıb
Aprelin 16-da Brüssel şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqının nümayəndə heyətləri arasında yeni ikitərəfli saziş üzrə danışıqların bərpası və Tərəfdaşlıq Prioritetləri sənədi üzrə növbəti müzakirələrin aparılması məqsədilə görüş keçirilib.
bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin məlumatına istinadla xəbər verir.
Qeyd olunur ki, Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev, Avropa İttifaqı tərəfinə isə Avropa Xarici Fəaliyyət Xidmətinin icraçı direktorunun müavini Audrone Perkauskiene rəhbərlik edib.
Konstruktiv ruhda keçən müzakirələr hər iki sənəd üzrə mövqelərin qarşılıqlı əsasda anlaşılması və danışıqların növbəti mərhələlərinin planlaşdırılmasına xidmət edib.
Görüşün yekununda danışıqların növbəti mərhələsinin iyun ayının əvvəlində Bakıda keçirilməsinə qərar verilib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində Xarici İşlər Nazirliyi ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ədliyyə, Energetika, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirliklərinin, habelə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, Mərkəzi Bankın və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndələri yer alıblar.
Səfər çərçivəsində Yalçın Rəfiyev, həmçinin Avropa Komissiyasının iqlim fəaliyyəti üzrə baş direktor müavini Yan Dusik və ətraf mühit üzrə baş direktor müavini Patrik Çild ilə görüşlər keçirib. Təmaslar zamanı iqlim fəaliyyəti və ətraf mühit sahəsində Azərbaycan-Avropa İttifaqı dialoq formatının yaradılması, eləcə də COP prosesi, iqlim və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində irəli sürülmüş təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Азербайджан и ЕС обсудили возобновление переговоров о новом двустороннем соглашении
Об этом Median.Az сообщает со ссылкой на пресс-службу Министерства иностранных дел (МИД) Азербайджана, азербайджанскую делегацию возглавил замглавы МИД Ялчын Рафиев, а европейскую - заместитель исполнительного директора Европейской службы внешних действий Аудроне Перкаускене.
Прошедшие в конструктивном духе обсуждения были направлены на взаимное понимание позиций по обоим документам и планирование последующих этапов переговоров.
По итогам встречи было принято решение о проведении следующего этапа переговоров в начале июня в Баку.
В состав азербайджанской делегации, наряду с Министерством иностранных дел, вошли представители министерств экономики, юстиции, энергетики, цифрового развития и транспорта, финансов, труда и социальной защиты населения, а также Государственного агентства по антимонопольному регулированию и контролю за потребительским рынком при Президенте Азербайджана, Государственного таможенного комитета, Центрального банка и Государственной нефтяной компании Азербайджана.
В рамках визита Ялчын Рафиев также провел встречи с заместителем генерального директора Европейской комиссии по климатической деятельности Яном Дусиком и заместителем генерального директора по окружающей среде Патриком Чайлдом. В ходе контактов состоялся обмен мнениями о создании формата диалога Азербайджан - ЕС в сфере климатической деятельности и охраны окружающей среды, а также об инициативах, выдвинутых в рамках процесса COP и международных организаций, занимающихся вопросами климата и окружающей среды.