04.04.2026 19:01 771
Qərara əsasən, istintaq orqanının təqdimatı təmin edilib, Belarus vətəndaşı, ADA-da tələbə olan 20 yaşlı Ardeshir Seyfpour Saad Abadi barəsində dörd ay müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Qeyd edək ki, aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Bakı şəhəri, Bülbül prospekti, 20 ünvanında yerləşən ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidəsi (123 inventar nömrəli) olan Nizami Kino Mərkəzinin binası bir qrup şəxs tərəfindən müdaxiləyə məruz qalıb. Həmin şəxslər binanın fasadına boya vasitəsilə cızma-qara edib, müxtəlif söz və ifadələr yazıblar.
Keçirilən əməliyyat nəticəsində dörd nəfər - 2009-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuş, "Landau School"un 11-ci sinif şagirdi Münəvvər Taleh qızı Bərxudayeva, 2010-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuş, "Landau School"un 10-cu sinif şagirdi Layla Samir qızı Muradi, 2010-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuş, 10 nömrəli məktəbin 9-cu sinif şagirdi Şəfiqə Farid qızı Qaraşlı və 2006-cı ildə İranda anadan olmuş, 01.09.2024-cü ildən Azərbaycanda yaşayan Belarus vətəndaşı, ADA Universitetinin II kurs tələbəsi Ardeshir Seyfpour Saad Abadidir.скачать dle 11.3

Арестован нарисовавший граффити на фасаде здания киноцентра "Низами"
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АПА, соответствующее решение принято в Насиминском районном суде.
Согласно информации, ходатайство следственного органа было удовлетворено, и в отношении гражданина Беларуси, 20-летнего студента Университета АДА Ардешира Сейфпура Саад Абади избрана мера пресечения в виде ареста сроком на четыре месяца.
Отметим, что в ночь с 1 на 2 апреля в Баку неизвестные повредили здание киноцентра "Низами", расположенное по адресу: проспект Бюльбюля, 20. Объект является памятником архитектуры государственного значения (инвентарный номер 123).
Ими оказались ученица XI класса Landau School Мунаввар Бархудаева (2009 г.р.), ученица X класса той же школы Лайла Муради (2010 г.р.), ученица IX класса средней школы №10 Шафига Гарашлы (2010 г.р.), а также гражданин Беларуси Ардешир Сейфпур Саад Абади (2006 г.р.), родившийся в Иране и проживающий в Азербайджане с 1 сентября 2024 года. Он является студентом II курса Университета АДА.