Şri-Lankada sərt qənaət rejimi: İş günlərinin sayı azaldıldı
Şri-Lanka hökuməti Yaxın Şərqdəki gərginlik fonunda enerji resurslarına qənaət etmək məqsədilə müvəqqəti olaraq dördgünlük iş həftəsi tətbiq edib.
bu barədə yerli KİV-ə istinadən xəbər verir.
Qərara əsasən, bundan sonra məktəblər, universitetlər və bir sıra digər dövlət qurumları üçün çərşənbə günü əlavə istirahət günü hesab olunacaq.
Bundan əlavə, rəsmi qurumlar dövlət qulluqçularını mümkün qədər işə getməkdən çəkinməyə və yanacağa qənaət etmək üçün distant (məsafədən) iş formatına üstünlük verməyə çağırıb. Martın 15-dən etibarən ölkədə yanacaq limitləri də tətbiq edilib. Belə ki, fərdi avtomobil sahiblərinə həftədə 15 litr, ictimai nəqliyyat sürücülərinə isə maksimum 200 litr yanacaq almağa icazə verilir.
Hazırkı ehtiyatların təxminən altı həftəyə yetəcəyi proqnozlaşdırılır. Qeyd edək ki, Şri-Lanka enerji ehtiyaclarını ödəmək üçün əsasən Yaxın Şərqdən idxal edilən neftdən asılıdır.скачать dle 11.3

На Шри-Ланке сократят рабочую неделю для экономии энергоресурсов
Власти Шри-Ланки объявили, что временно вводят четырехдневную рабочую неделю для экономии энергоресурсов на фоне ситуации на Ближнем Востоке.
Как передает Median.Az со ссылкой на "Интерфакс", среда теперь будет дополнительным выходным днем для школ, университетов и ряда других госучреждений.
При этом объекты здравоохранения, таможня и порты продолжат работу в штатном режиме. Кроме того, власти просят госслужащих по возможности воздержаться от поездок на работу, отдав предпочтение дистанционному формату для экономии топлива.
Накануне власти Шри-Ланки ввели ограничения на закупку топлива: не более 15 литров в неделю на автомобилиста, до 200 литров - на водителя общественного транспорта. Напомним, что островное государство в значительной степени зависит от нефти, импортируемой с Ближнего Востока.
С начала боевых действий Израиля, Ирана и США Ормузский пролив фактически оказался перекрытым. Исламская республика предупреждала, что любое судно, проходящее через пролив, подвергнется атакам.скачать dle 11.3