Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva Qubada internat tipli ümumtəhsil məktəbini və STEAM mərkəzini ziyarət ediblər - FOTO
25.02.2026 11:29 546
Fevralın 24-də Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva Quba rayonuna səfər ediblər.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva Quba şəhərində internat tipli ümumtəhsil məktəbini və STEAM mərkəzini ziyarət ediblər.
Əvvəlcə Quba şəhər ümumi təyinatlı internat tipli ümumtəhsil məktəbinə baş çəkilib. Bildirilib ki, burada 79-u oğlan, 35-i qız olmaqla 114 məktəbli təhsil alır. Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva internat məktəbində yaradılan şəraitlə tanış olub, uşaqlarla səmimi söhbət edib, onların məşğələ proseslərini izləyib, fotolar çəkdirib və şagirdlərə məktəbli ləvazimatları təqdim ediblər. Məktəbdə şagirdlər tərəfindən hazırlanan mədəni proqram təqdim olunub, şeirlər səsləndirilib, mahnılar ifa olunub.
Daha sonra Quba STEAM mərkəzi ziyarət olunub. Mərkəzlə tanışlıq zamanı xatırladılıb ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan məktəblərində 2019-cu ildən etibarən STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics) layihəsinin geniş tətbiqinə başlanılıb. Qeyd olunub ki, STEAM mərkəzi Qubada 2021-ci ildən fəaliyyət göstərir və bütün yaş qrupları üçün nəzərdə tutulub. Leyla Əliyeva və Alyona Əliyeva mərkəzdə yaradılan şəraitlə yaxından tanış olub, şagirdlərlə səmimi söhbət aparıb, onların burada əldə etdikləri bilik və bacarıqların praktiki tətbiqi ilə maraqlanıblar.

Лейла Алиева и Алёна Алиева посетили общеобразовательную школу-интернат и центр STEAM в городе Губа - ФОТО
25.02.2026 11:29 303
24 февраля Лейла Алиева и Алёна Алиева посетили Губинский район.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе поездки Лейла Алиева и Алёна Алиева посетили общеобразовательную школу-интернат общего типа и центр STEAM в городе Губа.
Сначала они побывали в общеобразовательной школе-интернате общего назначения города Губа. Сообщалось, что здесь обучаются 114 школьников - 79 мальчиков и 35 девочек. Лейла Алиева и Алёна Алиева ознакомились с условиями, созданными в школе-интернате, тепло пообщались с детьми, понаблюдали за учебным процессом, сделали фотографии и вручили учащимся школьные принадлежности. В школе также была представлена культурная программа, подготовленная учащимися: прозвучали стихи, были исполнены песни.
Затем Лейла Алиева и Алёна Алиева посетили губинский центр STEAM. В ходе ознакомления с центром упоминалось, что по инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой с 2019 года в школах Азербайджана началось широкое применение проекта STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics). Отмечалось, что центр STEAM в Губе функционирует с 2021 года и предназначен для всех возрастных групп. Лейла Алиева и Алёна Алиева подробно ознакомились с созданными в центре условиями, тепло пообщались с учащимися и поинтересовались практическим применением обретенных ими знаний и навыков.