Tonlarla su israf olunur: Paytaxtda 50 qəpiklik avtoyuma xidmətləri araşdırıldı - Video
50 qəpik ödəyirsən və avtomobilini özün yuyursan. Bəs həqiqətən bir avtomobilin yuyulması 50 qəpiyə başa gəlir?
Ümumiyyətlə, bu cür avtoyuma məntəqələrində hər gün tonlarla su sərf olunur. Səhərdən axşama qədər yüzlərlə avtomobil yuyulur və nəticədə xeyli miqdarda su istifadə edilir. Bəs obyekt sahibləri bu suyu necə əldə edirlər?
Baku TV məsələ ilə bağlı paytaxt ərazisində fəaliyyət göstərən bir neçə avtoyuma məntəqəsində olub. Su qıtlığı təhlükəsinin müzakirə edildiyi bir dövrdə bu obyektlərdə nə qədər su sərf edildiyi, istifadə olunan suyun texniki, yoxsa içməli su olduğu araşdırılıb.
Obyekt sahibləri şifahi olaraq bildiriblər ki, hər ay suya görə təxminən 1 000-1 500 manat civarında ödəniş edirlər. Adı 50 qəpiklik avtoyuma olsa da, avtomobilin tam yuyulması faktiki olaraq 50 qəpiyə başa gəlmir.
Vətəndaşlar isə bildirirlər ki, 50 qəpik atanda cəmi 30 saniyə işləyir: "Bir maşını yumaq üçün təxminən 5 manat sərf olunur".
Məsələ ilə bağlı İri Şəhərlərin Birləşmiş Su Təchizatı Xidmətindən bildirilib ki, qurumun balansında ayrıca texniki su mövcud deyil. Mövcud olan su çirkab və içməli sudur. Avtoyuma məntəqələrinə verilən su da əhaliyə təqdim edilən içməli su ilə eynidir.

Куда уходят тонны воды в автомойках Баку? - Видео
В целом, на таких автомойках ежедневно расходуются тонны воды. С утра до вечера моются сотни автомобилей, и в результате используется значительное количество воды. Но откуда у владельцев бизнеса доступ к воде?
Корреспондент Baku TV посетил несколько автомоек в столице, чтобы выяснить, сколько воды используется в условиях обсуждаемого дефицита водных ресурсов и какая именно вода применяется - техническая или питьевая.
По словам владельцев, ежемесячная оплата за воду составляет примерно 1 000-1 500 манатов. Хотя называется это автомойкой за 50 гяпиков, полная мойка автомобиля фактически не обходится в эту сумму.
Граждане отмечают, что за 50 гяпиков аппарат работает всего 30 секунд: "Чтобы полностью помыть машину, в среднем уходит около 5 манатов".
В Объединённой службе водоснабжения крупных городов сообщили, что в балансе ведомства отсутствует отдельная техническая вода. Имеющаяся вода - это сточная и питьевая. Вода, подаваемая на автомойки, является той же питьевой водой, которая поставляется населению.