Həbsdə olan sabiq diplomata Amnistiya aktı tətbiq olundu
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməkdə təqsirləndirilən sabiq diplomat Ramiz Vəliyevin barəsində olan hökmün dəyişdirilməsi ilə bağlı proses keçirilib.
Oxu.az-ın məlumatına görə, hakim Faiq Qəniyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə birinci instansiya məhkəməsinin hökmü dəyişdirilib. R.Vəliyevə Amnistiya aktı tətbiq edilib və onun cəzası 5 ildən 4 il 6 aya endirilib.
İttihama görə, Azərbaycan Respublikasının Misir Ərəb Respublikasındakı səfirliyində müşavir olmuş sabiq diplomat Ramiz Vəliyev Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) əməkdaşlarının keçirdiyi əməliyyat tədbirləri ilə saxlanılıb.
Ona Cinayət Məcəlləsinin 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.

Суд смягчил приговор бывшему дипломату
Как передает Oxu.Az, на заседании под председательством судьи Фаига Ганиева приговор суда первой инстанции был изменен. К подсудимому был применен "Акт об амнистии", в результате чего его наказание сокращено с 5 лет до 4 лет и 6 месяцев лишения свободы.
Согласно обвинению, экс-дипломат Р.Велиев, работавший советником в посольстве Азербайджанской Республики в Арабской Республике Египет, был задержан в ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Службы государственной безопасности (СГБ).
Ему было предъявлено обвинение по статье 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями) Уголовного кодекса Азербайджана.