Ceyhun Bayramov Marko Rubio ilə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesini müzakirə edib
19 yanvar 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ABŞ dövlət katibi Marko Rubio arasında telefon danışığı aparılıb.
Bildirilib ki, telefon danışığı zamanı Azərbaycanla ABŞ arasında ikitərəfli əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də regional vəziyyət və Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi müzakirə edilib.
8 avqust Vaşinqton Sülh Sammitindən sonra Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması istiqamətində ikitərəfli təmaslar və müzakirələr yüksək qiymətləndirilib və tərəflər layihənin qısa müddət ərzində razılaşdırılaraq imzalanacağına ümidvar olduqlarını bildiriblər. Bu istiqamətdə müəyyən ediləcək prioritetlərin iki ölkə arasında münasibətlərə əlavə təkan verəcəyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh prosesi üzrə perspektivlər barədə ölkəmizin mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesi çərçivəsində atılan addımlar, etimad quruculuğu tədbirləri təqdir olunub. Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun (TRIPP) icrası üzrə görülən işlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Джейхун Байрамов и Марко Рубио обсудили процесс нормализации отношений между Баку и Ереваном
19 января министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провел телефонный разговор с государственным секретарем США Марко Рубио.
Об этом сообщили в МИД АР.
В ходе беседы стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития сотрудничества между Азербайджаном и США, а также ситуацию в регионе и процесс нормализации отношений между Баку и Ереваном.
Главы внешнеполитических ведомств высоко оценили двусторонние контакты и обсуждения по подготовке Хартии о стратегическом партнерстве по итогам Вашингтонского саммита мира 8 августа. Они выразили надежду на согласование и подписание проекта в краткие сроки. Было подчеркнуто, что приоритеты, которые будут определены в данном направлении, придадут дополнительный импульс отношениям двух стран.
Дж.Байрамов довел до сведения американского коллеги позицию Азербайджана в связи с перспективами мирного процесса с Арменией. Шаги, предпринятые в рамках процесса нормализации между Баку и Ереваном, и меры по укреплению доверия были высоко оценены. Стороны также подчеркнули важность работы, проводимой в рамках реализации "Маршрут Трампа для международного мира и процветания" (TRIPP).
М.Рубио и Дж.Байрамов также обменялись мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.скачать dle 11.3