07.01.2026 11:50 582
Sumqayıt şəhərinin 17-ci mikrorayonunda, 46-cı binanın qarşısında uşaqlar üçün əyləncə qurğularının quraşdırılacağı bildirilir. Bununla bağlı sakinlərə əvvəlcədən məlumat verilib və artıq ərazidə işlərə başlanılıb.
Lakin sakinlər bu təşəbbüsə etiraz edirlər. Onların sözlərinə görə, layihə həyata keçirilərsə, avtomobillərin saxlanılması üçün yer qalmayacaq.
"Biz bunu istəmirik. Çünki həm uşaqların oynaya biləcəyi sahə məhdudlaşacaq, həm də avtomobilləri park etmək mümkün olmayacaq", - deyə sakinlərdən biri bildirib.
Başqa bir sakin isə narazılığını belə ifadə edib: "Maşın saxlamağa yer olmayacaq. Təcili bir vəziyyət yaranarsa, ərazidən çıxmaq çətin olacaq. Uşaqlar üçün əyləncə qurğuları quraşdırılması adı ilə işlər görülür, amma sonradan ağaclar içəridə qalır və bina tikilir".
Məsələ ilə bağlı Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin mətbuat katibi Eyvaz Qocayev bildirib ki, qeyd olunan ərazidə sakinlərin rahat istirahətini təmin etmək məqsədilə nümunəvi məhəllələr yaradılır: "İşlər qısa müddətdə yekunlaşacaq və ərazi sakinlərin istifadəsinə veriləcək".

Жители Сумгайыта выступили против обустройства территории: Негде будет парковать машины (Видео)
Перед домом №46 в 17-м микрорайоне города Сумгайыта планируется установка детских игровых конструкций. Жильцы здания были заранее проинформированы о проекте, и на территории уже начались работы.
Однако местные жители выражают несогласие с данной инициативой. По их словам, в случае реализации проекта во дворе не останется места для парковки автомобилей. "Мы этого не хотим. В результате сократится пространство для игр детей и одновременно станет невозможно парковать машины", - отметил один из них.
Другой житель выразил обеспокоенность тем, что отсутствие парковочных мест может создать дополнительные проблемы: "Машины негде будет оставить. В экстренной ситуации выезд с территории окажется затрудненным. Работы ведутся под предлогом создания детских площадок, а затем между деревьями появляется застройка".
В Исполнительной власти города Сумгайыта сообщили, что на указанном участке создаются образцовые дворовые пространства с целью обеспечения комфортного отдыха жителей. По словам пресс-секретаря структуры Эйваза Годжаева, работы завершатся в ближайшее время, после чего обновленная территория будет передана в пользование граждан.