2026-cı ildə qızıl bazarında gözlənilməz dəyişiklik olacaq? (Video)
Bir ildən çoxdur rekord həddə çatan qızılın qiyməti ilə bağlı proqnozlar açıqlanıb. İqtisadçılar qiymətin artacağını bildirirlər.
"Xəzər TV"yə istinadla xəbər verir ki, iqtisadçı ekspert Elman Sadıqov 2026-cı ildə qızılın qiymətində texniki olaraq artım tempinin davam edəcəyini gözləyir.
O bildirib ki, son 10 il ərzində dolların yığılmış (kumulyativ) inflyasiya göstəriciləri demək olar ki, artıq qızılın qiymətinə öz təsirini göstərib. Bundan sonra baş verəcək qiymət artımlarına isə digər amillər təsir edəcək. Nəticə etibarilə, bu faktorlar qızılın qiymətinin artımına təsir edən amillər sırasındadır.
İqtisadçı qeyd edib ki, qiymətin artımına təsir edən əsas amil bazardakı tələbatdır. Bundan sonra qızılın qiymətinə təsir edən tələb amili daha çox dövlətlərin, mərkəzi bankların, fondların və investisiya banklarının tələbindən irəli gələcək. Ən böyük amillərdən biri isə ABŞ Federal Ehtiyatlar Sisteminin faiz dərəcələrini 2026-cı ildə tənzimləməsi olacaq.
Elman Sadıqov əlavə edib ki, faiz dərəcələrinin azaldılacağı proqnozlaşdırılsa da, ABŞ-də 3 faiz ətrafında qalan inflyasiya təzyiqi bu sürəti müəyyən qədər aşağı salır. Yəni qızılın qiyməti qalxsa da, 2025-ci ildə müşahidə olunan yüksək templi artım ehtimalı aşağıdır.скачать dle 11.3

Экономист дал прогноз по рынку золота в Азербайджане на 2026 год (Видео)
Обнародованы прогнозы относительно цен на золото, которые уже более года удерживаются на рекордном уровне. Экономисты отмечают, что стоимость этого драгоценного металла будет расти.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, экономист Эльман Садыгов ожидает, что в 2026 году темпы роста цен на золото технически продолжится.
По его словам, за последние десять лет накопленные (кумулятивные) инфляционные показатели доллара уже практически отразились на стоимости золота. В дальнейшем на динамику цен будут влиять другие факторы, которые также входят в число ключевых драйверов роста.
Эксперт подчеркнул, что основным фактором, определяющим рост цен, является спрос на рынке. В перспективе он будет формироваться преимущественно за счет спроса государств, центральных банков, фондов и инвестиционных банков. Одним из наиболее значимых факторов станет регулирование процентных ставок Федеральной резервной системой США в 2026 году.
Э.Садыгов добавил, что, несмотря на прогнозируемое снижение процентных ставок, инфляционное давление в США, сохраняющееся на уровне около 3%, в определенной степени сдерживает этот процесс. Таким образом, хотя цена золота и будет расти, вероятность высокотемпного подорожания, наблюдаемого в 2025 году, низка.скачать dle 11.3