Azərbaycanda Ai-92 markalı benzin beş qəpik, dizel 10 qəpik BAHALAŞIR
Azərbaycanda Aİ-92 markalı benzinin qiyməti 1.10 manatdan 1.15 manata, dizelin qiyməti 1 manatdan 1.10 manata artırılır.
Bununla bağlı Tarif (qiymət) Şurası qərar verib.
Bildirilib ki, son illərdə iri şəhərlərin artan əhalisi və şəhərətrafı ərazilərdə məskunlaşanların çoxalması nəqliyyat sistemləri və mobilliklə bağlı yeni çağırışların ortaya çıxmasına səbəb olub.
Avtomobil nəqliyyatı ilə müntəzəm sərnişin daşınmalarının dayanıqlılığının, sərnişinlərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin təmin olunması, qabaqcıl beynəlxalq tələblər və təcrübə nəzərə alınmaqla bu sahədə fəaliyyət göstərən daşıyıcıların işinin səmərəli təşkili məqsədilə 2025-ci ilin sentyabr ayında müvafiq Fərmanla "İctimai nəqliyyat" Məqsədli Büdcə Fondu yaradılıb.
Fondu formalaşdıran mədaxil mənbələrindən biri kimi, avtomobil benzininin, dizelin və maye qazın hər litrinə görə yol vergisinin Fonda köçürülən hissəsi müəyyən edilib.
Qanunvericiliyə edilən dəyişikliyə əsasən, yanacağın hər litrinə görə yol vergisi 7 qəpik müəyyənləşdirilib.
Yanacaq tariflərinin müəyyən hissəsi "İctimai nəqliyyat" Məqsədli Büdcə Fonduna yönəldilməklə, əhaliyə daha keyfiyyətli nəqliyyat xidmətlərinin göstərilməsinə, ərazinin perspektiv inkişafı nəzərə alınmaqla yol hərəkətinin bütün iştirakçılarının təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə, ümumi istifadədə olan nəqliyyat xidmətlərinin keyfiyyətinin, dayanıqlılığının və əlçatanlığının artırılması məqsədləri üçün istifadə olunacaqdır.
Tarif dəyişikliyindən sonra da Ai-92 markalı avtomobil benzininin və dizel yanacağının pərakəndə satış qiymətləri əksər ölkələrlə müqayisədə yüksək deyil.
Qərarlarla Tarif (qiymət) Şurasının rəsmi saytının (www.tariff.gov.az) "Şuranın qərarları" bölməsində tanış olmaq olar.

В Азербайджане повышаются цены на бензин и дизельное топливо
В Азербайджане цена на бензин марки АИ-92 повышается с 1 маната 10 гяпиков до 1 маната 15 гяпиков, а цена на дизельное топливо - с 1 маната до 1 маната 10 гяпиков.
Соответствующее решение принял Тарифный (ценовой) совет.
"В последние годы растущее население крупных городов и увеличение числа проживающих в пригородах привели к возникновению новых вызовов, связанных с транспортными системами и мобильностью.
В целях обеспечения устойчивости регулярных пассажирских перевозок автомобильным транспортом, повышения качества и безопасности услуг, оказываемых пассажирам, а также эффективной организации работы перевозчиков, действующих в этой сфере с учетом передовых международных требований и опыта, в сентябре 2025 года соответствующим указом создан Целевой бюджетный фонд "Общественный транспорт".
Одним из источников формирования фонда определена часть дорожного налога, взимаемого с каждого литра автомобильного бензина, дизельного топлива и сжиженного газа, которая будет перечисляться в фонд.
Согласно изменениям в законодательстве, дорожный налог установлен в размере 7 гяпиков за каждый литр топлива.
Определенная часть топливных тарифов будет направляться в Целевой бюджетный фонд "Общественный транспорт" и использоваться для предоставления населению более качественных транспортных услуг, обеспечения безопасности всех участников дорожного движения с учетом перспективного развития территории, повышения качества, устойчивости и доступности общественного транспорта.
После изменения тарифа розничные цены на автомобильный бензин марки АИ-92 и дизельное топливо в Азербайджане остаются невысокими по сравнению с большинством других стран.
С решениями Тарифного совета можно ознакомиться в разделе "Решения совета" на официальном сайте (www.tariff.gov.az)", - говорится в информации.скачать dle 11.3