Leyla Əliyeva Azərbaycan Milli Xalça Muzeyini ziyarət edib
Dekabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva Azərbaycan Milli Xalça Muzeyini ziyarət edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, qonağı Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova və rəssam Emil Əziz qarşılayıblar.
Muzeyin ziyarət edilməsi zamanı Leyla Əliyeva, ilk növbədə, Emil Əzizin hazırda muzeydə nümayiş olunan "Naxış və siluet" adlı fərdi sərgisi ilə tanış olub. Sərgi rəssamın Azərbaycan xalçaçılığının zəngin irsini, ənənəvi naxışları müasir bədii dildə yenidən təsvir etdiyi təxminən 50 əsərini birləşdirir. Qarabağ atlarının təsvirləri və siluetin hərəkəti, gücü və zərifliyi xalça motivlərinin ritmi və quruluşu ilə mükəmməl şəkildə birləşdirilən qadın portretləri əsərlərdə xüsusi yer alıb. Sərginin yanvarın 12-nə qədər davam edəcəyi qeyd edilib.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Faiq Əhmədin "Faiq Əhməd: 2011-24-cü illər" adlı retrospektiv sərgisinə baxıb. Sərgi müəllifin yaradıcılığının əsas mərhələlərini əhatə edir və ənənəvi Azərbaycan xalçaçılığına innovativ yanaşmasını nümayiş etdirir. Burada klassik toxuculuq müasir bədii düşüncə, fəlsəfə və aktual vizual təcrübələrlə birləşir. Vurğulanıb ki, Faiq Əhmədin əsərləri dünyanın aparıcı muzeylərində və kolleksiyalarında geniş şəkildə təmsil olunur və beynəlxalq səviyyədə tanınır.
O, həmçinin görkəmli rəssam, alim, tədqiqatçı və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təsisçisi Lətif Kərimova həsr olunmuş sərgi ilə tanış olub. Leyla Əliyevaya məlumat verilib ki, 2026-cı ildə Azərbaycan xalçaşünaslıq elmi məktəbinin formalaşmasında və xalçanın milli mədəniyyətin həyati bir fenomeni kimi institutlaşmasında mühüm rol oynamış Lətif Kərimovun anadan olmasının 120 ili tamam olur.
Lətif Kərimov Azərbaycanın Xalq rəssamı, dövlət və beynəlxalq mükafatlar laureatı, fundamental elmi əsərlərin müəllifi, bir çoxu milli incəsənətdə əfsanəvi olan unikal xalça kompozisiyaları və dizaynlarının yaradıcısıdır. Leyla Əliyeva Lətif Kərimovun müəllifi olduğu xalçalarla, onun orijinal eskizləri ilə, eləcə də arxiv materialları ilə tanış olub.
Bundan əlavə, Leyla Əliyeva muzeyin III mərtəbəsində yenilənmiş sərgi ilə tanış olub, burada müasir müəllif xalçaları və dekorativ-tətbiqi sənət əsərləri nümayiş olunur. Sərgidə iştirak edən rəssamlar arasında Eldar Mikayılzadə, Eldar Hacıyev, Samirə Allahverdiyeva, Çingiz Babayev, Tariel Bəşirov, Ali Pariyab və müasir Azərbaycan xalçaçılığının digər ustaları var.
Üçüncü mərtəbədəki yenilənmiş sərgidə əvvəllər nümayiş olunmamış əsərlər də təqdim olunur. Unikal xalça nümunələri ilə yanaşı, burada 1970-ci və 1980-ci illərin keramika, ağacoyma, batik, qobelen, bədii şüşə və digər dekorativ-tətbiqi sənət sahələrində nadir əsərlər də nümayiş olunur.
Leyla Əliyevanın bu mədəniyyət ocağını ziyarət etməsi Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin milli xalça sənətinin qorunması, öyrənilməsi və təbliğində, eləcə də tarixi irsi müasir bədii proseslərlə birləşdirən bir mərkəz kimi mühüm rolunu nümayiş etdirir.скачать dle 11.3

Лейла Алиева посетила Азербайджанский национальный музей ковра
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева 29 декабря посетила Азербайджанский национальный музей ковра.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, гостью встретили директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова и художник Эмиль Азиз.
В ходе посещения музея Лейла Алиева в первую очередь ознакомилась с персональной выставкой Эмиля Азиза "Нахыш и силуэт", представленной в музее. Экспозиция объединяет около 50 произведений, в которых автор обращается к богатому наследию азербайджанского ковра, переосмысливая традиционные орнаменты в современном художественном языке. Особое место в работах занимают образы карабахских лошадей и женские портреты, где движение, сила и пластика силуэта органично сочетаются с ритмом и структурой ковровых мотивов. Было отмечено, что выставка продлится до 12 января.
Затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева осмотрела ретроспективную выставку Заслуженного художника Азербайджана Фаига Ахмеда "Faiq Əhməd: 2011-2024-cü illər". Экспозиция охватывает ключевые этапы творчества автора и демонстрирует его новаторский подход к традиционному азербайджанскому ковру, в котором классическое ткачество соединяется с современным художественным мышлением, философией и актуальными визуальными практиками. Было подчеркнуто, что произведения Фаига Ахмеда широко представлены в ведущих музеях и коллекциях мира и пользуются международным признанием.
Она также ознакомилась с экспозицией, посвященной Лятифу Керимову - выдающемуся художнику, ученому, исследователю и основателю Азербайджанского национального музея ковра. Лейле Алиевой была представлена информация о том, что в 2026 году исполняется 120 лет со дня рождения Лятифа Керимова, сыгравшего ключевую роль в формировании научной школы азербайджанского ковроведения и в институционализации ковра как важнейшего явления национальной культуры.
Лятиф Керимов - народный художник Азербайджана, лауреат государственных и международных премий, автор фундаментальных научных трудов, создатель уникальных ковровых композиций и эскизов, многие из которых стали знаковыми для национального искусства. Лейла Алиева ознакомилась с коврами, автором которых является Лятиф Керимов, его оригинальными эскизами, а также архивными материалами.
Кроме того, Лейла Алиева осмотрела обновленную экспозицию III этажа музея, где представлены современные авторские ковры и произведения декоративно-прикладного искусства. Среди авторов экспозиции - Эльдар Микаилзаде, Эльдар Гаджиев, Самира Аллахвердиева, Чингиз Бабаев, Тариэль Баширов, Али Парияба, а также другие мастера современного азербайджанского ковроткачества.
В обновленной экспозиции III этажа представлены также ранее не демонстрировавшиеся произведения. Наряду с уникальными ковровыми образцами здесь экспонируются редкие работы 1970-1980-х годов в области керамики, резьбы по дереву, батика, гобелена, художественного стекла, а также других направлений декоративно-прикладного искусства.
Посещение Лейлой Алиевой этого очага культуры подчеркнуло значимую роль Азербайджанского национального музея ковра как центра сохранения, изучения и актуализации национального коврового искусства, объединяющего историческое наследие и современные художественные процессы.скачать dle 11.3