Kiberpolis sosial şəbəkələrdə müalicəyə ehtiyacı olan uşaqların şəkillərini paylaşaraq dələduzluq edən şəxsi yaxaladı (Video)
16.12.2025 12:20 879
Son dövrlər sosial şəbəkələrdə "körpələrə yardım", "fiziki qüsurlu uşaqlara ianə", "təcili əməliyyat üçün pul lazımdır" kimi çağırışlara rast gəlinir. Amma təəssüflə qeyd olunmalıdır ki, əksər hallarda həmin paylaşımlar insanların hisslərini manipulyasiya edərək dələduzluq yolu ilə pul qazanmağa hesablanır.
Bildirilib ki, bu cür hüquqazidd əməllərin yol verildiyi səhifələrə qarşı isə Daxili İşlər Nazirliyi Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsi (KMBİ) tərəfindən mütəmadi olaraq əməliyyat-texniki tədbirlər həyata keçirilir. Kiberpolisin növbəti tədbiri zamanı qeyd olunan analoji əməlləri törətməkdə şübhəli bilinən 30 yaşlı Rəsul Həsənov saxlanılıb. O, xəstə, müalicəyə ehtiyacı olan körpələrin foto və videogörüntülərini "Instagram" sosial şəbəkəsində yaratdığı "Zəhra balama yardım", "Körpə balama dəstək", "Əli üçün yardım", "Yusif serebral iflic" və s. səhifələrdə paylaşaraq təcili yardım edilməzsə, körpələrin həyatı üçün təhlükə yarana biləcəyini qeyd edib.
R.Həsənov yardımların köçürülməsi üçün istifadəsində olan bank kartlarını da həmin paylaşımların üzərində yerləşdirib. Ağır xəstəliyi olan uşaqların görüntüləri, emosional musiqi və mətnlərdən təsirlənən vətəndaşlar isə qeyd edilən kartlara 1 manatdan 500 manata qədər, ümumilikdə isə 200 000 manata yaxın pul vəsaiti köçürüblər. Saxlanılan şəxs həmin pulları nağdlaşdıraraq şəkillərini paylaşdığı uşaqların ailələrinə yox, öz şəxsi ehtiyaclarına xərcləyib.
R.Həsənovdan iş üzrə əhəmiyyət kəsb edən məlumat və elektron sübutlar aşkar olunaraq götürülüb.
Faktlarla bağlı araşdırmalar davam etdirilir.
"Vətəndaşlara tövsiyə edilir ki, sosial şəbəkələrdə yardım adı altında yerləşdirilən bu tipli məlumatlarla qarşılaşan zaman bir qədər diqqətli olsunlar. Həmçinin, sosial şəbəkə istifadəçilərini dəqiqləşdirilməmiş məlumatlara inanaraq pul köçürmə əməliyyatlarından çəkinməyə çağırırıq", - məlumatda qeyd edilib.скачать dle 11.3

Киберполиция задержала мошенника, который размещал в соцсетях фотографии детей, нуждающихся в лечении (Видео)
16.12.2025 12:20 474
В последнее время в социальных сетях можно встретить призывы вроде "помощь младенцам", "пожертвования для детей с физическими нарушениями", "нужны деньги на срочную операцию". Но, к сожалению, следует отметить, что в большинстве случаев такие публикации направлены на манипулирование чувствами людей для получения денег мошенническим путем.
Было отмечено, что против страниц, допускающих такие противоправные действия, регулярно проводятся оперативно-технические мероприятия со стороны Главного управления по борьбе с киберпреступностью МВД. Во время очередного мероприятия киберполиции был задержан 30-летний Расул Гасанов, подозреваемый в совершении аналогичных деяний. Он размещал фото и видеоматериалы больных детей, нуждающихся в лечении, на созданных им в Instagram страницах "Помощь Захре", "Поддержка малышу", "Помощь для Али", "Юсиф церебральный паралич" и т.д., указывая, что если не будет оказана срочная помощь, жизнь детей может оказаться под угрозой.
Р.Гасанов также размещал на этих публикациях банковские карты, находящиеся в его пользовании, для перевода помощи. Граждане, впечатленные кадрами детей с тяжелыми заболеваниями, сентиментальной музыкой и текстами, переводили на указанные карты суммы от 1 до 500 манатов, в общей сложности около 200 000 манатов. Задержанный обналичивал эти деньги и тратил не на семьи детей, фотографии которых он публиковал, а на свои личные нужды.
У Р.Гасанова были изъяты имеющие значение по делу сведения и электронные доказательства.
По данным фактам продолжается расследование.
"Гражданам рекомендуется быть более внимательными при столкновении с подобной информацией, размещаемой в соцсетях под видом помощи. Также призываем пользователей соцсетей воздерживаться от денежных переводов, основанных на непроверенной информации", - отмечается в сообщении.