Sürücülük vəsiqəsi və digər vacib sənədlər YENİ QAYDADA veriləcək
Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) vətəndaşların gündəlik həyatını asanlaşdırmaq, dövlət xidmətlərinin keyfiyyətini və əlçatanlığını artırmaq, o cümlədən ölkəmizin rəqəmsal transformasiya prosesini sürətləndirmək məqsədilə bir sıra xidmətlərin təkmilləşdirilməsinə dair təkliflər hazırlayıb.
xəbər verir ki, bu barədə DİN məlumat yayıb.
Təkliflərdə şəxsiyyət vəsiqələrinin, ümumvətəndaş pasportlarının və sürücülük vəsiqələrinin alınması və yenilənməsi, həmçinin nəqliyyat vasitələrinin qeydiyyatı üzrə ilkin sənədlərin qəbulu mərhələsinin rəqəmsallaşdırılması nəzərdə tutulmaqla vətəndaşlar həmin xidmətlər üzrə ilkin müraciətlərini dövlət qurumlarına getmədən, onlayn şəkildə də təqdim edə biləcəklər.
Bu təşəbbüs "ölkənin rəqəmsal hökumət" modelinin daha da güclənməsinə, dövlət xidmətlərinin keyfiyyətinin artırılmasına və vətəndaş məmnunluğuna xidmət edəcək, eyni zamanda BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfə verəcəkdir.скачать dle 11.3

Водительские права и другие важные документы будут выдаваться по новым правилам
Министерство внутренних дел (МВД) подготовило предложения по совершенствованию ряда услуг с целью упростить повседневную жизнь граждан, повысить качество и доступность государственных услуг, а также ускорить процесс цифровой трансформации нашей страны.
Как передает Median.Az, об этом сообщили в МВД.
В предложениях предусматривается цифровизация этапа приема первичных документов для получения и обновления удостоверений личности, общегражданских паспортов и водительских прав, а также регистрации транспортных средств, благодаря чему граждане смогут подавать первичные заявки по этим услугам онлайн, не посещая госучреждения.
Эта инициатива будет способствовать дальнейшему укреплению модели "цифрового правительства" страны, повышению качества госуслуг и удовлетворенности граждан, а также внесет вклад в достижение Целей устойчивого развития ООН.скачать dle 11.3