Bakıda "16-cı NATO günləri" keçirilib
"16-cı NATO günləri" çərçivəsində Alyansın Avropa Ali Müttəfiq Qüvvələr Komandanlığının (SHAPE) Qərargah rəisinin müavini - Tərəfdaşlıq İdarəsinin rəisi kontr-admiral Yusuf Karagüllenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olub.
Səfərin məqsədi Azərbaycan ilə NATO arasında mövcud əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, tərəfdaşlıq proqramları üzrə öhdəliklərin icrası və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyində, Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda, eləcə də Quru Qoşunlarının və Hərbi Dəniz Qüvvələrinin tərkibində NATO-nun Əməliyyat İmkanları Konsepsiyası (ƏİK) üzrə bəyan edilmiş bölmələrinin olduğu hərbi hissələrdə görüşlər keçirilib.
Tədbirlərdə qeyd olunub ki, Azərbaycan-NATO əməkdaşlığı çərçivəsində ölkəmiz beynəlxalq təhlükəsizliyin təminatında fəal iştirak edib. Azərbaycan Ordusunun şəxsi heyətinin sülhməramlı missiyalardakı fəaliyyəti qlobal təhlükəsizliyə dəyərli töhfə kimi qiymətləndirilib. Azərbaycanın NATO-nun "Sülh Naminə Tərəfdaşlıq" proqramında fəal iştirakı, eləcə də ƏİK proqramı çərçivəsində əldə etdiyi nailiyyətlər də diqqətə çatdırılıb.
Görüşlərdə hərbi təhsil və təlim sahəsində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycan zabitlərinin NATO təlimləri və qərargahlarında iştiraklarının onların əməliyyat, idarəetmə və hərbi elmi biliklərinin zənginləşməsində faydalı olduğu qeyd edilib. Nümayəndə heyəti üçün müxtəlif brifinqlər və dəyirmi masa müzakirələri təşkil olunub.
"16-cı NATO günləri" çərçivəsində keçirilən görüşlərin sonunda hədiyyə mübadilələri aparılıb, xatirə şəkilləri çəkdirilib.скачать dle 11.3

В Баку прошли "16-е Дни НАТО"
В рамках "16-х Дней НАТО" делегация во главе с заместителем начальника Верховного штаба союзных сил НАТО в Европе (SHAPE) − начальником Управления партнерства контр-адмиралом Юсуфом Карагюлле посетила Азербайджан.
Цель визита состоит в развитии сложившегося сотрудничества между Азербайджаном и НАТО, выполнение обязательств в рамках партнёрских программ и укрепление обмена опытом.
В ходе визита были проведены встречи в Министерстве обороны Азербайджанской Республики, Военном институте имени Гейдара Алиева, а также в воинских частях подразделений Сухопутных войск и Военно-морских сил, заявленных в программу "Концепция оперативных возможностей" НАТО.
На мероприятиях было отмечено, что в рамках сотрудничества с НАТО Азербайджан активно участвовал в обеспечении международной безопасности. Деятельность личного состава азербайджанской армии в миротворческих миссиях была высоко оценена и сочтена ценным вкладом в глобальную безопасность. Подчеркивалось активное участие Азербайджана в программе НАТО "Партнёрство во имя мира", отмечались успехи, достигнутые в рамках программы "Концепция оперативных возможностей".
На встречах была подчеркнута важность сотрудничества в сфере военного образования и подготовки. Было отмечено, что участие азербайджанских офицеров в учениях и штабах НАТО способствует расширению их оперативных, управленческих и военно-научных знаний. Для делегации были организованы различные брифинги и круглые столы.
По итогам встреч, проведённых в рамках "16-х Дней НАТО", состоялась церемония взаимного вручения подарков, было сделано фото на память.скачать dle 11.3