Gürcüstanda Rusiya dizeli tam şəkildə Azərbaycan yanacağı ilə əvəzlənə bilər
-ın Gürcüstanın "Business Press News" nəşrinə istinadən xəbərinə görə, bu barədə ölkənin Neft İdxalçıları Birliyinin rəhbəri Vaxtanq İobaşvili məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, bu, Azərbaycanın həmçinin Avropaya tədarük etdiyi yüksək keyfiyyətli "Avro-5" dizel yanacağıdır.
Nəşr qeyd edir ki, oktyabr ayında Azərbaycandan yanacaq idxalı artaraq rekord 35.129%-ə çatıb:
"Azərbaycandan dizel yanacağına tələbat artıq 40% artıb və artmaqda davam edəcək. Azərbaycanın dizel yanacağı Rusiyadan idxal edilən həcmləri tam şəkildə əvəzləyəcək. Bu, çox yaxşıdır. İlk növbədə, Bakı və Tbilisi logistik nöqteyi-nəzərdən bir-birinə yaxın yerləşirlər. Bu, şübhəsiz ki, qiymətlərdə müsbət yöndə əksini tapacaq. Rusiya çox böyük bir ölkədir və bu qədər böyük məsafədə dəmiryolu daşınmaları, digər logistik xidmətləri təbii ki, daha baha başa gəlir. Bakı 400 kilometr məsafədədir".
O, Gürcüstan üçün Azərbaycanın dizel yanacağının nə qədər ucuz başa gəldiyinə dair suala cavabında qeyd edib:
"Azərbaycanın logistik xidmətləri Rusiya və ya digər uzaq ölkələr tərəfindən təqdim edilən xidmətlərə nisbətən daha ucuzdur, lakin qiymət "Plats"a əsasən formalaşır, buna görə də onlar bizə daha aşağı qiymətə təklif edə bilməzlər. Logistikanın nə qədər ucuz başa gəldiyi də nəzərə alınmalıdır. Bu istiqamətdə daim yeniliklər baş verir və hər şey həm bizim, həm də onların dəmir yollarında, eləcə də digər xidmətlərdə tariflərin necə olacağından asılıdır. Əslində, qiymətlər hər il dəyişir".скачать dle 11.3

Азербайджанский дизель может полностью вытеснить российский на рынке Грузии
Дизельное топливо, импортируемое Грузией из Азербайджана, в ближайшее время может полностью заменить поставки из России.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на грузинское издание Business Press News, об этом заявил глава Союза импортеров нефтепродуктов страны Вахтанг Иобашвили.
По его словам, это высококачественное дизельное топливо Евро-5, которое Азербайджан также поставляет в Европу.
Издание отмечает, что в октябре импорт топлива из Азербайджана вырос, достигнув рекордных 35.129%.
"Спрос на дизельное топливо из Азербайджана уже увеличился на 40% и будет продолжать расти. Дизельное топливо из Азербайджана полностью заменит объемы, импортируемые из России. Это очень хорошо. В первую очередь, Баку и Тбилиси географически близки с точки зрения логистики. Это, несомненно, положительно отразится на ценах. Россия - очень большая страна, и железнодорожные перевозки на такие большие расстояния, другие логистические услуги, естественно, стоят дороже. А Баку находится на расстоянии 400 км", - сказал он.
На вопрос о том, насколько дешевле обходится дизельное топливо из Азербайджана для Грузии, он отметил:
"Логистические услуги Азербайджана дешевле, чем услуги, предоставляемые Россией или другими удаленными странами, но цена формируется на основе международных индексов Platts, поэтому нам не могут предложить по более низкой цене. Также нужно учитывать, насколько дешевле обходится логистика. В этом направлении постоянно происходят изменения, и все зависит от того, какими будут тарифы как на наших, так и на их железных дорогах, а также на другие услуги. Фактически, цены меняются каждый год".скачать dle 11.3