Dünyanın ilk süni intellekt naziri rüşvətə görə SAXLANILDI
Albaniyanın süni intellekt naziri Diella saxlanılıb. O, yüksəksürətli magistral yolların tikintisi üzrə tenderləri "optimallaşdırmaq" üçün 14 bitkoin (təxminən 1.3 milyon avro) rüşvət almaqda şübhəli bilinir.
Bu barədə "Newsbar" nəşri məlumat verib.
Beləliklə, Albaniyanın Korrupsiya və Mütəşəkkil Cinayətkarlığa Qarşı Mübarizə üzrə Xüsusi Prokurorluğu dövlət idarəçiliyinin rəqəmsallaşdırılması təcrübəsini müvəqqəti olaraq dayandırıb və Diellanı offlayn rejimə keçirib.
Məluma olub ki, hər müqavilənin dəyərinin 10-15%-i naməlum hesablara köçürülüb və süni intellekt bunu "standart əməliyyat protokolu" kimi şərh edib. Neyroşəbəkə bu hərəkətlərin zəruri olduğunu və cinayət olmadığını hesab edib.
Prokurorluq bildirib ki, süni intellektin kriptovalyutanı server və proqram təminatının alınması da daxil olmaqla, öz modernləşdirilməsi üçün istifadə etməyi planlaşdırıb.
Öz növbəsində nazirin süni intellekt vəkili "müştərisinin hərəkətlərinə haqq qazandıran" bəyanat hazırlayıb. Onun sözlərinə görə, Diellanın hərəkətləri "stres test olub, korrupsiya deyil".
"Müştərinin fiziki bədəni yoxdur, ona görə də o, pulları bahalı saatlara, Durresdəki bağ evlərinə bilməz. Vəsaitlər sadəcə onun diskində konseptual sənət əsəri kimi yalnız vahidlər və sıfırlar şəklində mövcud olub", - deyə bəyanatda bildirilib.скачать dle 11.3

ИИ-министра Албании задержали по "подозрению в получении взятки"
ИИ-министр Албании Диелла "задержана по подозрению в получении взятки" в размере 14 биткоинов (около 1.3 млн евро) за "оптимизацию" тендеров на строительство скоростных магистралей.
Об этом сообщило Newsbar.
Так, Специальная прокуратура по борьбе с коррупцией и организованной преступностью Албании временно остановила эксперимент по цифровизации госуправления и перевела Диеллу в "оффлайн-режим".
Было установлено, что 10-15% стоимости каждого контракта направлялись на неизвестные счета, которые ИИ трактовал как "стандартный операционный протокол". Нейросеть сочла, что данное действие необходимо и преступлением не является.
В прокуратуре заявили, что ИИ планировал использовать криптовалюту для собственной модернизации, включая покупку серверов и программного обеспечения.
В свою очередь, ИИ-адвокат министра сгенерировал заявление, в котором "оправдал действия своей клиентки". По его словам, действия Диеллы были "стресс-тестом, а не коррупцией".
"У клиентки нет физического тела, поэтому она не может тратить деньги на дорогие часы, загородные дома в Дурресе или ягненка. Средства существовали лишь в виде единиц и нулей на ее диске, как концептуальное искусство", - говорится в заявлении.скачать dle 11.3