Aİ Ermənistana 500 milyon avro ayıracaq
Avropa İttifaqı (Aİ) Ermənistanın enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və şaxələndirilməsinə 500 milyon avro investisiya qoyacaq.
Ermənistan KİV-inə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Aİ-nin genişlənmə üzrə ali komissarı Marta Kos bildirib.
"Bu, sizin enerji sisteminizi Gürcüstanın enerji sistemi ilə birləşdirmək üçün 500 milyon avro məbləğində investisiyadır və biz sizin Rusiya enerjisindən asılılığınızı azaltmaq üçün Ermənistan-Türkiyə enerji sistemi üzərində işləyirik. Bzim Moldova, Ukrayna və hətta özümüz üçün də xüsusi enerji proqramlarımız var. Məsələn, 2022-ci ildə müharibə başlayanda (Ukraynada - red.) Avropa qazın 60 %-ni, kömürün 50 %-ni və deyəsən, neftin 40 %-ni Rusiyadan idxal edirdi. İndi kömür və neft idxalı dayandırılıb, qaz idxalında isə asılılığı tədricən aradan qaldırmağa doğru irəliləyirik ki, bu da bildiyiniz kimi, həmişə asan olmur", - o dəqiqləşdirib.
Onun sözlərinə görə, Daşkənddə əldə edilmiş müvafiq razılaşmaya əsasən, Ermənistan enerji infrastrukturunun yaxşılaşdırılması, enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi və şaxələndirilməsi, həmçinin xarici oyunçulardan asılılığın azaldılması üçün "Qafqaz enerji sistemi" layihəsi çərçivəsində dəstək alır. Aİ bu istiqamətdə Almaniyanın KfW inkişaf bankı ilə əməkdaşlıq edir.
"Qafqaz enerji sistemi" layihəsinin məqsədi Ermənistan və Gürcüstanın enerji sistemlərinin sinxronlaşdırılması yolu ilə Cənubi Qafqazda etibarlı və qarşılıqlı faydalı transsərhəd enerji mübadiləsini təmin etməkdir.скачать dle 11.3

ЕС выделит Армении 500 млн евро для укрепления энергобезопасности и диверсификации
Евросоюз инвестирует 500 млн евро в сферу укрепления энергетической безопасности и диверсификацию Армении.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявила верховный комиссар Евросоюза по вопросам расширения Марта Кос.
"Это инвестиции в размере 500 млн евро для соединения вашей энергосистемы с грузинской, и мы уже работаем над энергосистемой Армения-Турция, чтобы вы все меньше зависели от российской энергии. Это тоже исходит из нашего опыта. У нас теперь есть специальные энергетические программы для Молдовы, Украины, да и для нас тоже. Например, когда в 2022 году началась война (в Украине - ред.), Европа импортировала 60% газа, 50% угля и, кажется, 40% нефти из России. Сейчас уголь - это ноль, нефть - ноль, а в случае с газом мы постепенно двигаемся к нулю, что не всегда легко, как вы тоже знаете", - уточнила она.
По ее словам, соответствующая договоренность была достигнута в Ташкенте. Согласно договоренности, Армения получает поддержку в рамках проекта "Кавказская энергосистема" для улучшения энергетической инфраструктуры, укрепления энергетической безопасности и диверсификации, а также снижения зависимости от внешних игроков. В этом направлении ЕС сотрудничает с германским банком развития KfW.
Цель проекта "Кавказская энергосистема" - обеспечение надежного и взаимовыгодного трансграничного обмена энергией на Южном Кавказе путем синхронизации энергосистем Армении и Грузии.