Aİ Fələstinə əlavə 1,6 milyard avro ayıracaq
Avropa İttifaqı (Aİ) bu gün Fələstinə dəstək məqsədilə əlavə 1,6 milyard avro ayıracağını elan edəcək.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “Financial Times” qəzetinə Aralıq dənizi məsələləri üzrə Avropa komissarı Dubravka Şuitsa bildirib.
Onun sözlərinə görə, Avropa Fələstin Milli Administrasiyasına 1,2 milyard avro qrant, həmçinin Avropa İnvestisiya Bankı və Avropa Dayanıqlı İnkişaf Fondu vasitəsilə 400 milyon avro kredit ayırmaq niyyətindədir. D.Şuitsa qeyd edib ki, 620 milyon avro Fələstin hakimiyyətinə maliyyə dəstəyinə, təxminən 576 milyon avro isə "Qərb sahili və Qəzzanın bərpasına yönəldiləcək.
Avropa komissarı vurğulayıb ki, Brüssel əlavə maliyyələşdirməni müəyyən şərtlərlə təqdim edəcək. Bu şərtlərə əsasən, Fələstin Milli Administrasiyası maliyyə dayanıqlılığını artırmaq, kiçik biznes üçün maneələri aradan qaldırmaq və infrastrukturun inkişafını təmin etmək üçün islahatlar həyata keçirməlidir. "Bizim əsas məqsədimiz həm Qərb sahilində, həm də Qəzzada demokratik və şəffaf idarəetmədir", - D.Şuitsa qeyd edib.скачать dle 11.3

ЕС выделит дополнительные €1,6 млрд в поддержку Палестины
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом газете Financial Times заявила еврокомиссар по делам Средиземноморья Дубравка Шуица.
По ее словам, Европа намерена выделить Палестинской национальной администрации (ПНА) €1,2 млрд в виде грантов, а также €400 млн в виде займов по линии Европейского инвестиционного банка и Европейского фонда устойчивого развития. Шуица уточнила, что €620 млн пойдут на финансовую поддержку палестинских властей, а порядка €576 млн на обеспечение "жизнеспособности и восстановления Западного берега и Газы".
Еврокомиссар отметила, что Брюссель предоставит дополнительное финансирование на определенных условиях - ПНА будет необходимо провести реформы, направленные на повышение финансовой устойчивости, устранение препятствий для малого бизнеса и обеспечение развития инфраструктуры. "Наша основная цель - демократическое и прозрачное управление как на Западном берегу, так и в Газе", - сказал Шуица.