"Bakı Metropoliteni"ndə işçilərin ixtisarına başlanılıb - FOTO
Teleqraf.az-a istinadla xəbər verir ki, depo və qatarların yuyulmasından məsul olan işçilərdən öz ərizələri ilə işdən çıxmaq tələb edilir.
Mənbənin sözlərinə görə, bu ilin yayında qurum daxilində iş saatının on iki saatdan səkkiz saatlıq rejimə keçidi və bir qədər sonra isə ixtisarlar olacağı ilə bağlı məlumatlar yayılıb:
"Öz ərizəsi ilə işdən çıxarılan əməkdaşlara "Bakı Metropoliteni"nin başqa bir şirkətin idarəçiliyinə verildiyi əsas gətirilir. Bu səbəbdən də işçilərin sayının azaldıldığı deyilir. Xüsusilə 50 yaşdan yuxarı əməkdaşlar işdən çıxarılırlar".
İddia olunur ki, ixtisarlar dekabrın 4-dən başlayacaq. Məsələ ilə bağlı qurum tərəfindən hələlik rəsmi açıqlama verilməyib.
Onu da qeyd edək ki, 2024-cü ilin yanvar-sentyabr aylarına olan məlumatlara əsasən, metro işçilərinin orta aylıq maaşı 1 241.5 manat təşkil edib. Bu da 2023-cü ilin eyni dövrünə nisbətən 96.8 manat və ya 8.5% çox idi. Ötən ilin yanvarında isə işçilər "Bakı Metropoliteni" rəhbərliyinin əməkhaqqı artımlarını ödəməməkdə günahlandırmışdılar.
Nəzərə çatdıraq ki, metroda gediş haqqı 60 qəpik təşkil edir. Sərnişin sayına görə (yanvar-oktyabr aylarında 184 513.6 nəfər) ən çox istifadə edilən nəqliyyat növü olmasına baxmayaraq, "Bakı Metropoliteni" illərdir sərnişindaşıma xidmətinin maya dəyərindən aşağı olması nəticəsində yaranan zərərin ödənilməsi məqsədilə büdcədən vəsait alır. 2026-cı il üçün quruma 40 milyon manat subsidiya nəzərdə tutulub. Bu göstərici 2025-ci illə müqayisədə 12.3 milyon manat və ya 44.6 faiz çoxdur. Bu ilin büdcəsində "Bakı Metropoliteni" QSC-yə 2024-cü illə müqayisədə 44.7% az 27.7 milyon manat subsidiya proqnozlaşdırılıb. Belə ki, 2024-cü ildə dövlət büdcəsindən 50 milyon manat ayrılmışdı. Bu, 2023-cü ilin təsdiq olunmuş proqnozu ilə müqayisədə 30.2% çox idi.
Maraqlıdır ki, "Bakı Metropoliteni"nin maliyyə vəziyyəti ilə bağlı mediaya açıqladığı məlumatlar isə sərnişindaşımada qiymət artımından sonra qurumun gəlirlərinin xeyli artdığını göstərir. Belə ki, QSC 2024-cü ildə 100.44 milyon manat gəlir əldə edib. Həmin ildə gediş haqqı 50 qəpiyə qaldırılmışdı. Metro ilə 229.58 milyon sərnişin daşınmaqla illik 4.6 faiz illik artıma nail olunmuşdu.
Xatırladaq ki, "Bakı Metropoliteni" QSC 2021-ci ildən bu tərəfə rəsmi internet səhifəsində illik audit hesabatlarını dərc etmir. 1 yanvar 2022-ci il tarixinə dövlət şirkətinin balansında 565 milyon manat həcmində illərin yığılmış zərəri vardı.

Сокращения в Бакинском метрополитене: работников вынуждают увольняться? - ФОТО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на teleqraf.az, от сотрудников, ответственных за депо и мойку поездов, требуют уволиться по собственному желанию.
По информации источника, еще летом этого года внутри организации распространились сведения о переходе с двенадцатичасового на восьмичасовой режим работы и последующих сокращениях штата.
"Сотрудникам, увольняющимся по собственному желанию, объясняют это передачей "Бакинского метрополитена" в управление другой компании. По этой причине, как утверждается, численность персонала сокращается. В первую очередь увольняют сотрудников старше 50 лет", - сообщает информатор.
Согласно данным, массовые сокращения начнутся 4 декабря. Официального комментария от руководства метрополитена пока не поступало.
Стоит отметить, что по данным за январь-сентябрь 2024 года, средняя ежемесячная зарплата работников метро составила 1 241.5 маната. Это на 96.8 маната или 8.5% больше, чем за аналогичный период 2023 года. Однако в январе прошлого года сотрудники обвиняли руководство "Бакинского метрополитена" в невыплате обещанного повышения заработной платы.
На данный момент стоимость проезда в метро составляет 60 гяпиков. Несмотря на то, что метрополитен является самым популярным видом транспорта по количеству пассажиров (184 513 600 человек в январе-октябре), "Бакинский метрополитен" уже много лет получает бюджетные субсидии для покрытия убытков, возникающих из-за того, что стоимость проезда ниже себестоимости перевозки.
На 2026 год для метрополитена предусмотрена субсидия в размере 40 млн манатов. Этот показатель на 12.3 млн манатов или 44.6% больше по сравнению с 2025 годом. В бюджете текущего года для ЗАО "Бакинский метрополитен" прогнозируется субсидия в размере 27.7 млн манатов, что на 44.7% меньше по сравнению с 2024 годом. Для сравнения, в 2024 году из государственного бюджета было выделено 50 млн манатов, что на 30.2% больше, чем утвержденный прогноз на 2023 год.
Интересно, что информация, предоставленная самим Бакинским метрополитеном СМИ относительно финансового положения, показывает значительный рост доходов после повышения стоимости проезда. Так, в 2024 году ЗАО получило доход в размере 100.44 млн манатов. В том же году стоимость проезда была повышена до 50 гяпиков. Метрополитен перевез 229.58 млн пассажиров, достигнув годового роста в 4.6%.
Примечательно, что с 2021 года ЗАО "Бакинский метрополитен" не публикует годовые аудиторские отчеты на своем официальном сайте. По состоянию на 1 января 2022 года на балансе государственной компании числился накопленный убыток в размере 565 млн манатов.