“Microsoft” iyulda 6 000 əməkdaşını ixtisar edəcək
“Microsoft” şirkəti texnologiya bazarındakı yeni şəraitə uyğunlaşmaq üçün dünya üzrə təxminən 6 min iş yerini ixtisar edəcək.
Bu barədə "Bloomberg" agentliyi şirkət nümayəndəsinə istinadən məlumat yayıb.
"Biz şirkəti cari bazar dinamikasında ən yaxşı mövqedə tutmaq üçün zəruri təşkilati dəyişikliklərə davam edirik", - agentlik onun sözlərini sitat gətirib.
Qeyd olunur ki, 6 min ixtisardan 2 mini “Microsoft”un Vaşinqtonun Redmond şəhərindəki baş qərargahında olacaq. İxtisarlar ilk növbədə idarəetməyə təsir göstərəcək. Məlumata görə, ixtisarların 2025-ci ilin iyul ayının ortalarında başlaması gözlənilir.
“Microsoft” 2023-cü ilin yanvarında 10 000 nəfəri işdən çıxarıb. Şirkət daxilində vaxtaşırı ixtisarlar və büdcənin istiqamətləndirilməsi texnologiya bazarındakı dəyişikliklərlə bağlıdır. Şirkətin baş direktoru Satya Nadellanın sözlərinə görə, süni intellekt əvvəllər işdən çıxarılan işçilər tərəfindən yerinə yetirilən tapşırıqların icrasına imkan verir.
“Bloomberg”in məlumatına görə, hazırda şirkətdə təxminən 228 min nəfər çalışır. İxtisarlar işçilərin ümumi sayının 3 %-ni təşkil edəcək.скачать dle 11.3

Microsoft уволит в июле 6 тыс. сотрудников
Компания Microsoft сократит порядка 6 тыс. рабочих мест по всему миру, чтобы адаптироваться к новым условиям на рынке технологий.
Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на представителя компании.
"Мы продолжаем проводить организационные изменения, необходимые для наилучшего позиционирования компании в условиях рыночной динамики", - приводит его слова агентство. Отмечается, что из 6 тыс. увольнений 2 тыс. придутся на штаб-квартиру Microsoft в Редмонде (штат Вашингтон). Сокращения в первую очередь затронут менеджмент. Ожидается, что они начнутся в середине июля 2025 года.
В январе 2023 года Microsoft уволила 10 тыс. человек. Периодические сокращения и переориентация бюджета в компании связаны с изменениями на рынке технологий. Наибольшие затраты в настоящее время приходятся на обеспечение электроэнергией дата-центров, необходимых для развития искусственного интеллекта (ИИ). По словам гендиректора компании Сатьи Наделлы, ИИ позволяет выполнять задачи, за которые раньше отвечал уволенный персонал.
По информации Bloomberg, сейчас в компании трудятся порядка 228 тыс. человек. Сокращения составят 3% общего числа сотрудников.скачать dle 11.3