"Boeing" təyyarə qəzasında həlak olan şəxsə görə 28 milyon dollardan çox təzminat ödəyəcək
Çikaqo federal məhkəməsinin andlılar məhkəməsi "Boeing" şirkətinin öhdəsinə 2019-cu ildə Efiopiyada "Boeing 737 MAX" təyyarəsinin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olmuş BMT əməkdaşı Şikha Qarjın ailəsinə 28 milyon dollardan çox təzminat ödəmək öhdəliyi qoyub.
BMT-nin ətraf mühitin mühafizəsi üzrə əməkdaşı olan Şikha Qarjın ailəsi faizlər nəzərə alınmaqla, 35.85 milyon dollar alacaq.
İddiaçılar bildiriblər ki, "737 MAX" təyyarəsi qüsurla layihələndirilib və "Boeing" sərnişinləri və ictimaiyyəti təyyarənin təhlükəli olması barəsində məlumatlandırmayıb.
Bildirilir ki, "Boeing" apellyasiya şikayəti verməyəcək.
"Ethiopian Airlines" şirkətinin 302 nömrəli reysi ilə Əddis-Əbəbədən (Efiopiya) Nayrobiyə (Keniya) uçan təyyarəsi havaya qalxdıqdan bir neçə dəqiqə sonra yerə çırpılıb. Bundan beş ay əvvəl isə "Lion Air" şirkətinə məxsus təyyarə İndoneziya yaxınlığında Yava dənizinə düşüb. Bu qəzalarda 346 nəfər həlak olub. Özü də hər iki qəza avtomatlaşdırılmış uçuş idarəetmə sistemi səbəbindən baş verib.
Bu, hər iki təyyarə qəzasından sonra açılan onlarca məhkəmə işindən birincisidir. Agentliyin məlumatına görə, şirkət qəzalarla bağlı məhkəmə iddialarının 90%-dən çoxunu milyardlarla dollar təzminat ödəməklə həll edib.скачать dle 11.3

Boeing обязали выплатить больше 28 млн долларов за гибель сотрудницы ООН в авиакатастрофе
Присяжные федерального суда Чикаго в среду обязали компанию Boeing выплатить более 28 млн долларов семье сотрудницы ООН по охране окружающей среды Шикхи Гардж, погибшей при крушении самолета Boeing 737 MAX в Эфиопии в 2019 году.
С учетом процентов ее семья получит 35.85 млн долларов.
В иске утверждалось, что самолет 737 MAX был спроектирован с недостатками и что Boeing не предупредил пассажиров и общественность об опасности, которую он представляет. Со ссылкой на адвокатов семьи сообщается, что вердикт "предусматривает публичную ответственность за противоправное поведение Boeing". Также, с их слов, Boeing не будет подавать апелляцию.
Самолет авиакомпании Ethiopian Airlines, следовавший рейсом 302 из Аддис-Абебы (Эфиопия) в Найроби (Кения), рухнул через несколько минут после взлета. Пятью месяцами ранее борт авиакомпании Lion Air упал в Яванское море рядом с Индонезией. В этих катастрофах погибло 346 человек. Обе катастрофы были вызваны автоматизированной системой управления полетом.
Это первый из десятков судебных исков, поданных после двух авиакатастроф. По данным агентства, компания урегулировала более 90% связанных с крушениями судебных исков, выплатив миллиарды долларов компенсаций.скачать dle 11.3