90-cı illərdə banda yaradaraq quldurluq, qətl və digər cinayətlərdə ittiham olunan şəxsə hökm oxunub
04.11.2025 18:30 852
Cinayətkar birlik (banda) təşkil edərək Bakının müxtəlif ərazilərində ağır cinayətlər törətməkdə təqsirləndirilən və uzun müddət axtarışda olan Xalid Tağıyev 15 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib.
Bu barədə hökm Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Səbuhi Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə elan olunub.
Həmçinin prosesdə dövlət ittihamçısı da çıxış edib. O, Xalid Tağıyevin 15 il müddətə azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib.
Qeyd edək ki, rəsmi məlumatda Azərbaycanın 01.09.2000-ci ilədək qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin bir neçə maddəsi ilə təqsirləndirilərək barəsində axtarış elan olunan Xalid Tağıyev barəsində Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsində araşdırma aparıldığı bildirilib.
Onun barəsində təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul edilərək beynəlxalq axtarış elan edilib.
Xalid Tağıyev bu il fevralın 12-də hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən saxlanılaraq istintaqa təqdim edilib.
Ona qarşı 2025-ci il aprelin 29-da Azərbaycanın 01.09.2000-ci ilədək qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin 70, 94-cü maddəsinin 1, 6, 7, 8-ci bəndləri, eləcə də hazırda qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin 29, 318.1 və 320.2-ci maddələri ilə yeni ittihamlar irəli sürülüb.
İttihama görə, X. Tağıyev 1995-1999-cu illər ərzində cinayətkar birlik (banda) təşkil edərək bandanın digər üzvləri ilə birgə Bakı şəhərinin müxtəlif ərazilərində bir sıra ağır və xüsusilə ağır cinayət əməlləri törədib.
İttihamda qeyd olunub ki, o, 1998-ci il sentyabrın 2-də Suraxanı rayonu, Əmircan qəsəbəsində yerləşən fərdi yaşayış evinə basqın edərək ev sahibi Məmməd Hacıyevi, həmin ilin sentyabr ayının sonunda Sabunçu rayonu, Bilgəh qəsəbəsində Arif Quliyevi, 1999-cu ilin sentyabr ayının 11-də isə Zahid Vəliyevi öldürüb.
Həmçinin Xalid Tağıyev həmin cinayətkar dəstənin tərkibində oğurluq, quldurluq, nəqliyyat vasitələrini qaçırma, rəsmi sənədləri və möhürləri oğurlama, vəzifəli şəxsin adını özbaşına mənimsəmə, dövlət əmlakını oğurlama, müvafiq icazə olmadan odlu silah və döyüş sursatı əldə etmə, saxlama, gəzdirmə və saxta sənəddən istifadə edərək Azərbaycan Respublikasının mühafizə olunan dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçməyə cəhd etmə hallarında da iştirak etməkdə təqsirləndirilib.

В Баку осужден организатор банды, совершавшей убийства и разбои в 90-е
Бакинский суд по тяжким преступлениям приговорил к 15 годам лишения свободы Халида Тагиева, признанного виновным в создании и руководстве преступной группировкой, действовавшей в столице в 1990-е годы и причастной к серии убийств, разбойных нападений и другим тяжким преступлениям.
Как сообщает Report, приговор был оглашен на заседании под председательством судьи Сабухи Гусейнова. Государственный обвинитель также настаивал на 15-летнем сроке заключения.
Согласно материалам дела, в отношении Тагиева велось расследование по статьям старого Уголовного кодекса Азербайджана, действовавшего до 1 сентября 2000 года. Он находился в международном розыске и был задержан правоохранительными органами 12 февраля 2025 года.
Ему было предъявлено новое обвинение по нескольким статьям - в том числе за организацию банды, убийства, разбой, незаконное хранение оружия и попытку незаконного пересечения государственной границы.
Следствие установило, что в период с 1995 по 1999 годы Тагиев создал вооруженную группу, которая действовала в различных районах Баку.
В частности, он признан виновным в убийствах: 2 сентября 1998 года - Мамеда Гаджиева в поселке Амирджан (Сураханский район); в конце сентября 1998 года - Арифа Гулиева в поселке Бильгя (Сабунчинский район); 11 сентября 1999 года - Захида Велиева.
Кроме того, участники банды занимались кражами, угоном автомобилей, хищением государственных документов и печатей, а также незаконным оборотом оружия и боеприпасов.
Суд признал Тагиева виновным по совокупности преступлений и назначил ему наказание в виде 15 лет лишения свободы в колонии строгого режима.скачать dle 11.3