Bəşir Süleymanlıya ittiham elan edilib
"Vətəndaş Hüquqları" İnstitutunun rəhbəri Bəşir Süleymanlının cinayət işi üzrə məhkəmənin baxış iclası keçirilib.
Oxu.az-ın məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Vüqar Seyidovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı Vüsal Mehralıyev ittiham aktını elan edib.
İttihama görə, Bəşir Süleymanlı Parisdə fəaliyyət göstərən ABŞ-nin Alman Marşal Fondundan və digər fondlardan sosial məzmunlu layihələr adı ilə ümumilikdə 148 min manatdan artıq vəsait qrantı tamah məqsədilə ələ keçirib. O bu əməli törədərkən Mehriban Rəhimli və digərləri ilə cinayət əlaqəsinə girib, vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edib və alınmış qrantlar barədə müvafiq nazirliklərə məlumat verməyib.
Bəşir Süleymanlı ona elan edilən ittihamla özünü təqsirli bilməyib.
Növbəti proses noyabrın 20-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Bəşir Süleymanlı bu ilin mart ayında saxlanılıb və ona Cinayət Məcəlləsinin 313-cü (vəzifə saxtakarlığı), 193-1.3.2-ci (cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərini və ya digər əmlakı leqallaşdırma, xeyli miqdarda törədildikdə) və 308.2-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə) maddələri ilə ittiham olunur.
Onun barəsində Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Баширу Сулейманлы предъявлено обвинение
Состоялось судебное заседание по уголовному делу в отношении руководителя Института гражданских прав Башира Сулейманлы.
Как сообщает Oxu.Az, на процессе в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Вугара Сеидова государственный обвинитель Вюсал Мехралиев зачитал обвинительное заключение.
Согласно обвинению, Б.Сулейманлы с корыстной целью присвоил более 148 000 манатов в виде грантов якобы для реализации социальных проектов от действующего в Париже Германского фонда Маршалла США и других фондов. При совершении этого деяния он вступил в преступную связь с Мехрибан Рагимли и другими лицами, злоупотребил должностными полномочиями и не предоставил информацию о полученных грантах соответствующим министерствам.
Б.Сулейманлы не признал себя виновным по предъявленным обвинениям.
Следующий процесс назначен на 20 ноября.
Отметим, что Башир Сулейманлы был задержан в марте 2025 года.
Ему предъявлены обвинения по статьям 193-1.3.2 (легализация имущества, добытого преступным путем в крупном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса Азербайджана.
Решением Бинагадинского районного суда в его отношении избрана мера пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3