Gələn ildən veriləcək faizsiz kreditlər kimlərə təqdim olunacaq? - Video
Gələn ildən islam bankçılığı çərçivəsində Azərbaycanda faizsiz kreditlərin verilməsi nəzərdə tutulur.
Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, islam bankçılığı klassik bank sistemindən əsaslı şəkildə fərqlənir. Bu sistemdə faiz anlayışı yoxdur, lakin bu, pulu qazancsız vermək mənasına gəlmir.
"İqtisadi Resursların Öyrənilməsi" İctimai Birliyinin sədri Ruslan Atakişiyev bildirib ki, ölkəmizdə planlaşdırılan İslam bankçılığı məhsullarından ilkin olaraq "Murabaha" təqdim olunacaq. Bu alətdən də əsasən sahibkarlar, iş adamları yararlana biləcəklər.
Ruslan Atakişiyev qeyd edib ki, İslam dinində faiz haram hesab olunduğundan kredit faizsiz, lakin ticarət anlayışı ilə veriləcək. Yəni vətəndaşın əldə etmək istədiyi məhsulu bank alacaq və vətəndaşa üzərinə pul qoyub, ödənişi hissələrə bölüb satacaq.
Nəticə olaraq demək olar ki, vətəndaşın itirdiyi məbləğ dəyişmir. Sadəcə bu dəfə vətəndaşın artıq ödədiyi məbləğ faiz yox, ticarət adlanır.

Со следующего года в Азербайджане планируется начать выдачу беспроцентных кредитов в рамках системы исламского банкинга.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, исламский банкинг существенно отличается от классической банковской системы - в нём отсутствует понятие процента, однако это не означает, что деньги выдаются без прибыли.
Председатель общественного объединения "Изучение экономических ресурсов" Руслан Атакишиев отметил, что первым продуктом исламского банкинга в Азербайджане станет инструмент "Мурабаха". Воспользоваться им смогут в основном предприниматели и бизнесмены.
По словам эксперта, поскольку в исламе процент считается харамом (запрещённым), кредит предоставляется не под проценты, а в форме торговой сделки. То есть банк покупает товар, который хочет приобрести клиент, и продаёт его ему по более высокой цене - с рассрочкой платежа.
Таким образом, общая сумма, которую выплачивает клиент, не меняется по сути - просто дополнительная сумма называется не процентом, а торговой прибылью.