Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməli qoyulub
Oktyabrın 7-də Qəbələdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Dövlət Başçıları Şurasının 12-ci Zirvə Görüşündə iştirak edən digər dövlət və hökumət başçıları Türkmənistan tərəfindən Füzulidə tikiləcək məscidin onlayn formatda təməlini qoyublar.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Türkmənistan tərəfindən Füzulidə inşa ediləcək məscid kompleksinin ümumi ərazisi bir hektardan çox olacaq. Məscid binasında hər biri 40 metr olmaqla iki minarə inşa ediləcək. Əsas günbəzin hündürlüyü isə 30 metr təşkil edəcək. Burada eyni vaxtda 500 nəfər ibadət edə biləcək.
Qeyd edək ki, Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun bərpası istiqamətində Azərbaycan dövlətinin gördüyü işlərə TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələr də öz töhfələrini verir. Belə ki, Türkmənistan tərəfindən Füzulidə məscidin tikintisi ilə yanaşı, bu rayonda Özbəkistan tərəfindən Mirzə Uluqbəy adına məktəbin, Qazaxıstan tərəfindən Kurmanqazı adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin, Ağdamda Qırğızıstan tərəfindən Manas adına məktəbin tikilib istifadəyə verilməsi, Macarıstan tərəfindən Cəbrayılda məktəb binasının tikilməsi, Türkiyə şirkətlərinin bir çox tunel, körpü və yolların inşasında iştirakı bunun əyani göstəricisidir.скачать dle 11.3

В онлайн-формате заложен фундамент мечети, которую Туркменистан построит в Физули
7 октября в Габале Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов и другие главы государств и правительств, участвующие в 12-м cаммите Совета глав государств Организации тюркских государств (ОТГ), в режиме онлайн заложили фундамент мечети, которую Туркменистан построит в Физули.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, общая площадь комплекса мечети составит более 1 гектара. Будут возведены два минарета высотой 40 метров каждый. Высота основного купола составит 30 метров. Здесь одновременно смогут молиться 500 человек.
Отметим, что страны-члены и страны-наблюдатели ОТГ также вносят свой вклад в проводимую Азербайджанским государством работу по восстановлению Карабаха и Восточного Зангезура. Так, наряду со строительством Туркменистаном мечети в Физули, наглядными примерами этого являются построенные в этом же районе Узбекистаном школа имени Мирзы Улугбека, Казахстаном - Центр детского творчества имени Курмангазы, а также возведенная Кыргызстаном в Агдаме школа имени Манаса, строящаяся Венгрией школа в Джебраиле, участие турецких компаний в строительстве многочисленных тоннелей, мостов и дорог.скачать dle 11.3