Rəcəb Tayyib Ərdoğan Qəbələyə səfər edəcək
Bu barədə Türkiyə Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin direktoru Burhanettin Duran öz "X" hesabında etdiyi paylaşımda məlumat verib.
"Prezidentimiz Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dəvəti ilə Qəbələdə keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatının 12-ci Zirvə toplantısında iştirak etmək üçün 2025-ci il oktyabrın 7-də Azərbaycana səfər edəcək.
"Regional sülh və təhlükəsizlik" mövzusunda keçiriləcək sammit çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatının institusional strukturunun möhkəmləndirilməsi və təşkilat daxilində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində səylər nəzərdən keçiriləcək. Qəbələ Bəyannaməsi daxil olmaqla, müxtəlif sənədlərin və qərarların qəbul edilməsi gözlənilir.
Prezidentimizin sammit çərçivəsində Dövlət Başçıları Şurasının iclasına qatılması, iştirakçı dövlət və hökumət başçıları ilə görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulub", - deyə paylaşımda bildirilib.скачать dle 11.3

Реджеп Тайип Эрдоган посетит Габалу
Об этом директор Управления коммуникаций Администрации главы турецкого государства Бурханеттин Дуран написал в своем аккаунте в соцсети Х.
"Реджеп Тайип Эрдоган по приглашению Президента Азербайджана Ильхама Алиева посетит Азербайджан 7 октября 2025 года для участия в 12-м саммите Организации тюркских государств (ОТГ), который пройдет в Габале", - говорится в публикации.
Отмечается, что в рамках мероприятия, которое будет посвящено теме "Региональный мир и безопасность", планируется обсуждение мер по укреплению институциональной структуры ОТГ и активизации сотрудничества внутри организации. Ожидается принятие различных документов и решений, включая Габалинскую декларацию.
Турецкий лидер примет участие в заседании Совета глав государств и проведет двусторонние встречи с главами государств и правительств стран-участниц саммита.