İlham Əliyev Qəbələdə Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 6-da Qəbələdə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevi qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, söhbət zamanı dövlətimizin başçısı ilə qonağın görüşləri məmnunluqla xatırlanıb.
Baş katib Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh gündəliyi ilə bağlı Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidenti Donald Trampın şahidliyi ilə Vaşinqtonda əldə olunmuş nəticələr münasibətilə Prezident İlham Əliyevə təbriklərini çatdırıb.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə təşəkkür edib.
Kubanıçbek Ömüralıyev Türk Dövlətləri Təşkilatının beynəlxalq nüfuzunun daha da artması, üzv və müşahidəçi ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi işinə Azərbaycanın verdiyi dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının Qəbələdə keçiriləcək 12-ci Zirvə görüşünün "Regional sülh və təhlükəsizlik" mövzusuna həsr olunduğu vurğulanaraq, tədbir çərçivəsində təşkilatın gündəliyində duran aktual məsələlərin müzakirə ediləcəyi bildirilib.
Dövlətimizin başçısı bu Zirvə Görüşünün Türk dünyasında dostluq, həmrəylik və tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi işinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Söhbət zamanı ölkəmizlə təşkilat arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев принял в Габале генерального секретаря Организации тюркских государств
6 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял в Габале генерального секретаря Организации тюркских государств (ОТГ) Кубанычбека Омуралиева.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе беседы с удовлетворением были отмечены встречи главы нашего государства с Кубанычбеком Омуралиевым.
Генеральный секретарь поздравил Президента Ильхама Алиева с достигнутыми в Вашингтоне при свидетельстве президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа результатами, связанными с мирной повесткой между Азербайджаном и Арменией.
Глава государства поблагодарил за поздравления.
Кубанычбек Омуралиев выразил Президенту Ильхаму Алиеву признательность за поддержку Азербайджаном повышения международного авторитета Организации тюркских государств, укрепления сотрудничества между странами-членами и странами-наблюдателями.
На встрече было подчеркнуто, что предстоящий в Габале 12-й саммит Совета глав государств Организации тюркских государств посвящен теме "Региональный мир и безопасность", отмечено, что в рамках мероприятия будут обсуждаться актуальные вопросы, стоящие в повестке дня организации.
Глава государства выразил уверенность, что этот саммит будет способствовать укреплению дружбы, солидарности и партнерства в тюркском мире.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества между нашей страной и ОТГ.скачать dle 11.3