Azərbaycanda atalıq məzuniyyəti ödənişli olacaq? - Video
Azərbaycanda ödənişli atalıq məzuniyyətini nəzərdə tutan qanun layihəsi hazırlanır. İndiyə qədər bu məzuniyyət növü mövcud olsa da, əksər kişilər bundan yararlanmırdı. Bunun əsas səbəbi isə atalıq məzuniyyətinin mövcud qanunvericiliyə görə ödənişsiz olmasıdır.
Xəzər TV-yə istinadla xəbər verir ki, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədr müavini Jalə Əliyevanın sözlərinə görə, ödənişli atalıq məzuniyyətinin müddəti dəyişməyəcək və əvvəlki kimi 14 iş günü olaraq qalacaq.
Millət vəkili bildirib ki, bu addım ölkədə ailə institutunun möhkəmləndirilməsinə, valideyn məsuliyyətinin isə daha ədalətli bölüşdürülməsinə xidmət edəcək.

Будет ли отцовский отпуск в Азербайджане оплачиваемым? - Видео
В Азербайджане разрабатывается законопроект, предусматривающий оплачиваемый отцовский отпуск. Хотя он существует и сейчас, большинство мужчин им не пользовались. Основная причина в том, что в соответствии с действующим законодательством такой вид отпуска является неоплачиваемым.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, по словам зампредседателя комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Жали Алиевой, продолжительность оплачиваемого отцовского отпуска останется прежней - 14 рабочих дней.
Депутат подчеркнула, что этот шаг будет способствовать укреплению института семьи в стране и более справедливому распределению родительской ответственности.