Lənkəranlı sahibkar: Arıçılığın inkişafında innovativ yeniliklərə nail olunub
Bunu "Report"un Kəlbəcərə ezam olunan əməkdaşına açıqlamasında şəhərdə təşkil olunan Bal Festivalında iştirak edən lənkəranlı sahibkar Səyavuş Yaqubov deyib.
Onun sözlərinə görə, festivalda arıçılıq məhsulları ilə yanaşı, bu sahədə istifadə olunan avadanlıqlar da nümayiş etdirilir:
"Hazırladığımız "Supermatr" avadanlığı arıların gənəyə qarşı dərmanlama işinin aparılması üçün mükəmməl vasitədir. Bu avadanlığın üstün cəhəti arıları kimyəvi deyil, təbii vasitələrlə dezinfeksiyasına imkan verir. Bu avadanlıqla KOBİA-nın 2-ci qrant müsabiqəsinin qalibi olmuşuq.
O layihə hesabına öz istehsalımız olan bu avadanlıqları 40-dan çox təsərrüfata ianə etmişik. Bundan başqa, hazırladığımız tərəzi sayəsində arı ailəsində çəkinin artması və ya azalması, rütubətin səviyyəsi diqqətdə saxlanılır".
Fermer arıçılıq məhsullarının müalicəvi təsirindən, bu məqsədlə hazırlanmış avadanlıq haqqında da danışıb:
"APİTERAPİYA" adlı avadanlıqdan istifadə etməklə müalicə üsulu tətbiq edilir. Avadanlıqdakı 15 çərçivəyə mum, bal, güləm, arı zəhəri, arı südü, arı çörəyi qoyulur. Bu müalicə arıların hərəkəti zamanı oradan ayrılan hava ilə nəfəs almağı ehtiva edir".скачать dle 11.3

Лянкяранский предприниматель: Достигнуты инновационные успехи в развитии пчеловодства
Об этом корреспонденту Report в Кяльбаджаре сообщил лянкяранский предприниматель Саявуш Ягубов, участвующий в Фестивале меда, организованном в городе.
По его словам, на фестивале демонстрируются не только продукты пчеловодства, но и оборудование, используемое в этой сфере:
"Разработанное нами оборудование "Суперматр" успешно применяется для обработки пчел против клещей. Преимущество этого оборудования в том, что оно позволяет дезинфицировать пчел не химическими, а натуральными средствами. С этим оборудованием мы стали победителями 2-го грантового конкурса КОБИА. Благодаря этому проекту мы пожертвовали оборудование собственного производства более чем 40 хозяйствам", - сказал Ягубов.
"Кроме того, благодаря разработанным нами весам контролируется увеличение или уменьшение веса в пчелиной семье, уровень влажности", - добавил он.
Фермер также рассказал о лечебном эффекте продуктов пчеловодства и оборудовании, разработанном для этой цели:
"Применяется метод лечения с использованием оборудования под названием "АПИТЕРАПИЯ". На 15 рамок в оборудовании помещаются воск, мед, пыльца, пчелиный яд, маточное молочко, перга. Этот метод лечения включает дыхание воздухом, который выделяется при движении пчел".скачать dle 11.3