Azərbaycanın tam suverenliyini və ərazi bütövlüyünü təmin edən 23 saat 43 dəqiqə
Qarabağda aparılan və separatizmə son qoyulan lokal xarakterli antiterror tədbirlərinin başlamasından iki il ötür.
Vətən müharibəsindən sonra bölgədə cərəyan edən separatizm hərəkətləri Azərbaycanın öz ərazilərində suverenliyini bütünlüklə təmin etmək üçün başqa seçim yolu qoymadı və lokal xarakterli antiterror əməliyyatının keçirilməsi qaçılmaz zərurət oldu.
2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ölkəmizin suverenliyi tam bərpa edildi. Cəmi 23 saat 43 dəqiqə ərzində erməni separatçıları ağ bayraq qaldırmağa məcbur oldular.
Antiterror tədbirlərinə 2023-cü il sentyabrın 19-da, təxminən saat 13:00-da start verilib. Müdafiə Nazirliyinin məlumatında bildirilirdi ki, həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin ön xətt və dərinlikdə olan mövqeləri və uzunmüddətli atəş nöqtələri, eləcə də döyüş vasitələri və hərbi təyinatlı obyektləri yüksək dəqiqliklə icra edilən əməliyyat nəticəsində sıradan çıxarılıb.
Həmin vaxt Ermənistan silahlı qüvvələrinin 60-dan çox döyüş mövqeyi Azərbaycan bölmələrinin nəzarətinə keçib, 20-dən artıq hərbi təyinatlı avtomobil, 40-dan çox artilleriya qurğusu, 30-dan artıq minaatan, iki ədəd zenit-raket qurğusu, altıdan çox "Martira" radioelektron mübarizə stansiyası və digər hərbi təyinatlı vasitələr zərərsizləşdirilib. Xeyli sayda canlı qüvvə məhv edilib.
Gecə saatlarında Müdafiə Nazirliyi antiterror tədbirlərinin aparıldığı rayonda silahın yerə qoyulması ilə bağlı çağırış edib. Lakin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi və Qarabağdakı separatçılar həmin çağırışa əhəmiyyət verməyiblər və sentyabrın 20-də döyüş əməliyyatları yenidən davam etdirilib.
Həmin gün qanunsuz silahlı birləşmələrə məxsus minaatan mərmisi ilə dolu altı "Ural" markalı hərbi avtomobil və dörd minaatan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bölmələri tərəfindən qənimət götürülüb. Döyüşlərin gedişində 90-dan artıq döyüş mövqeyi, eləcə də bir neçə strateji əhəmiyyətli yüksəklik, yeddi hərbi nəqliyyat vasitəsi, dörd minaatan, bir tank, iki piyada döyüş maşını və xeyli sayda silah-sursat ələ keçirilib.
Ermənilərin uzun müddət ərzində qurduqları və möhkəmləndirdikləri mövqeləri azərbaycanlı hərbçilərin yüksək peşəkarlığı sayəsində məharətlə məhv edilib. Qarşıya qoyulmuş döyüş tapşırıqlarının icrasında istifadə olunan tanklar, piyadaların döyüş maşınları, zirehli transportyorlar, artilleriya sistemləri, hərbi aviasiya və radioelektron mübarizə vasitələrinin, eləcə də pilotsuz uçuş aparatlarının səmərəli istifadəsi əməliyyatın uğurla nəticələnməsində böyük rol oynayıb.
Hərbçilərimiz bir neçə saat ərzində Ağdərə-Əsgəran, Xankəndi-Xocavənd, Suqovuşan-Vəng, Təzəkənd-Sırxavənd, eləcə də Xankəndi-Xocalı istiqamətində düşmənin dərinliyinə doğru irəliləyərək bütün yolları kəsiblər. Xüsusi təyinatlı bölmələrimiz bütün istiqamətlərdə əraziyə giriş-çıxışa nəzarətin tam təmin olunması tapşırığını uğurla yerinə yetiriblər. Məhz Silahlı Qüvvələrin birgə fəaliyyəti nəticəsində separatçı rejimin rəhbərliyi və Ermənistan silahlı qüvvələrinin qalıqlarının komandanlığı ağ bayraq qaldırıb. Azərbaycan Ordusu yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirərək, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində, heç bir mülki və şəxsi obyekti hədəfə almadan 24 saatdan da az müddətdə 15-18 minlik hərbi qruplaşmanı təslim olmağa məcbur edib. Beləliklə, 24 saatdan az müddətdə həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycan ərazisində qanunsuz yerləşən Ermənistan ordusu tam şəkildə tərk-silah olub. Azərbaycan öz dövlət suverenliyini tam şəkildə təmin edib.
Qeyd edək ki, lokal antiterror tədbirləri zamanı Azərbaycan Ordusunun 192 hərbçisi şəhid olub.
Prezident İlham Əliyev 2024-cü il sentyabrın 19-da "Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında" sərəncam imzalayıb.скачать dle 11.3

23 часа и 43 минуты, обеспечившие полный суверенитет и территориальную целостность Азербайджана
Сегодня исполняется два года со дня проведения локальных антитеррористических мероприятий в Карабахе, которые положили конец сепаратизму в регионе.
Сепаратистские движения, сохранявшие свое присутствие в регионе после 44-дневной Отечественной войны 2020 года, не оставили Азербайджану иного выбора, кроме проведения локальной антитеррористической операции для полного обеспечения суверенитета на своих территориях.
В результате локальных антитеррористических мероприятий, проведенных азербайджанской армией 19-20 сентября 2023 года, суверенитет страны был полностью восстановлен. Всего через 23 часа и 43 минуты армянские сепаратисты были вынуждены поднять белый флаг.
Антитеррористические мероприятия начались 19 сентября 2023 года примерно в 13:00. В сообщении Министерства обороны Азербайджана указывалось, что в рамках проводимых мероприятий в результате высокоточной операции были выведены из строя передовые и глубинные позиции соединений вооруженных сил Армении, долговременные огневые точки, а также боевые средства и объекты военного назначения.
На тот момент более 60 боевых позиций ВС Армении перешли под контроль азербайджанских подразделений, были нейтрализованы свыше 20 автомобилей военного назначения, около 40 артиллерийских установок, примерно 30 минометов, два зенитно-ракетных комплекса, более шести станций радиоэлектронной борьбы "Мартира" и другие средства военного назначения. Было уничтожено значительное количество живой силы.
В ночные часы Министерство обороны АР призвало сложить оружие в районе проведения антитеррористических мероприятий. Однако военно-политическое руководство Армении и сепаратисты в Карабахе проигнорировали этот призыв, и 20 сентября боевые действия возобновились.
В тот день азербайджанские Вооруженные силы захватили в качестве трофеев шесть военных автомобилей "Урал", загруженных минометными снарядами, и четыре миномета, принадлежавших незаконным вооруженным формированиям. В ходе боев были захвачены более 90 боевых позиций, а также несколько стратегически важных высот, семь военно-транспортных средств, четыре миномета, один танк, две боевые машины пехоты (БМП) и значительное количество вооружения и боеприпасов.
Позиции, которые армяне строили и укрепляли в течение длительного времени, были умело уничтожены благодаря высокому профессионализму азербайджанских военнослужащих. Эффективное использование танков, БМП, бронетранспортеров, артиллерийских систем, военной авиации и средств радиоэлектронной борьбы, а также беспилотных летательных аппаратов сыграло большую роль в успешном завершении операции.
Азербайджанские военнослужащие за несколько часов продвинулись вглубь территории противника по направлениям Агдере-Аскеран, Ханкенди-Ходжавенд, Суговушан-Венг, Тезекенд-Сырхавенд, а также Ханкенди-Ходжалы, перерезав все пути отступления. Наши подразделения специального назначения успешно выполнили задачу по обеспечению полного контроля над входом и выходом на территорию по всем направлениям. Именно в результате совместных действий ВС Азербайджана так называемое "руководство" сепаратистского режима и командование остатков вооруженных сил Армении подняли белый флаг. Азербайджанская армия, продемонстрировав высокий профессионализм, в рамках норм и принципов международного права, не нанеся удар ни по одному гражданскому или частному объекту, менее чем за 24 часа заставила капитулировать военную группировку численностью 15-18 тысяч человек. Таким образом, в результате антитеррористических мероприятий, проведенных менее чем за 24 часа, незаконно размещенная на территории Азербайджана армянская армия была полностью разоружена. Азербайджан окончательно обеспечил свой государственный суверенитет.
Следует отметить, что во время локальных антитеррористических мероприятий 192 военнослужащих азербайджанской армии стали шехидами.
Президент Ильхам Алиев 19 сентября 2024 года подписал распоряжение "Об учреждении Дня государственного суверенитета в Азербайджанской Республике".скачать dle 11.3