Azərbaycan Ukrayna üçün daşıma kvotalarını artırıb
Azərbaycanla Bosniya və Herseqovina Ukraynaya beynəlxalq yük daşımaları üçün əlavə icazələr təqdim edib.
Bunu Ukraynanın icmalar və ərazilərin inkişafı nazirinin müavini Sergey Derkaça feysbuk sosial şəbəkəsindəki hesabında bildirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Ukraynaya üçüncü ölkələrə və üçüncü ölkələrdən yük daşımaları üçün 100 əlavə icazə verib ki, bu da baza kvotasının təxminən 20 % artımı deməkdir.
Bosniya və Herseqovina ikitərəfli, tranzit və beynəlxalq daşımalar üçün 300 əlavə blank təqdim edib - bu, əvvəlki limitə nisbətən 100 % artım deməkdir.
Nazir müavininin sözlərinə görə, yeni kvotalar Ukrayna şirkətlərinə daha çox reys həyata keçirməyə, dayanıqlı logistika marşrutları formalaşdırmağa və biznes istiqamətini genişləndirməyə imkan verəcək.
S.Derkaça qeyd edib ki, icazə blankları ötürülmə mərhələsindədir və yaxın vaxtlarda "Ukrtransbezopasnost" şirkəti vasitəsilə daşıyıcılar üçün əlçatan olacaq.скачать dle 11.3

Азербайджан увеличил квоты на перевозки для Украины
Азербайджан и Босния и Герцеговина предоставили Украине дополнительные разрешения на международные грузоперевозки.
Об этом сообщил заместитель министра развития общин и территорий Украины Сергей Деркач в сети Facebook.
По информации Деркача, Азербайджан передал стране 100 дополнительных разрешений на перевозку грузов из и в третьи страны, что составляет прирост около 20% к базовой квоте.
Босния и Герцеговина предоставила 300 дополнительных бланков на двусторонние, транзитные и международные перевозки - это увеличение на 100% к ранее установленному лимиту.
По словам замминистра, новые квоты позволят украинским компаниям выполнять больше рейсов, формировать устойчивые логистические маршруты и расширять направление бизнеса.
Заместитель министра уточнил, что бланки разрешений находятся на этапе передачи и в ближайшее время будут доступны перевозчикам через компанию "Укртрансбезопасность".скачать dle 11.3