Peskov: "NATO Rusiya ilə de-fakto müharibə aparır"
-ın "Kommersant"a istinadən verdiyi xəbərə görə, bu barədə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib.
Onun sözlərinə görə, NATO-nun hərbi əməliyyatlar aparması göz qabağındadır və sübuta ehtiyac yoxdur.
"NATO de-fakto iştirak edir və Kiyev rejiminə dolayı və birbaşa dəstək mövcuddur", - Peskov brifinqdə vurğulayıb.
Xatırladaq ki, sentyabrın 13-də NATO-ya üzv ölkələr "Şərq mühafizi" əməliyyatına başlayıblar. Baş katib Mark Rüttenin sözlərinə görə, bu, alyansın şərq cinahını qorumaq məqsədi daşıyır. Əməliyyatın başlanması sentyabrın 10-da Polşada PUA-larla baş verən insidentə cavab olub. Daha sonra ən azı 19 PUA ölkənin hava məkanını pozub. Polşa tərəfinin məlumatına görə, PUA-lar Rusiyaya məxsus olub. Rusiya Müdafiə Nazirliyi bu faktı təkzib edib. Nazirliyin mətbuat xidməti Polşa ərazisində hər hansı hədəfi vurmaq planının olmadığını vurğulayıb.скачать dle 11.3

Песков: НАТО де-факто воюет с Россией
Как передает Median.Az со ссылкой на "Коммерсантъ", об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
По его словам, ведение Североатлантическим альянсом боевых действий очевидно и в доказательствах не нуждается.
"НАТО де-факто задействовано, и косвенная и прямая поддержка Киеву есть", - уточнил Песков на брифинге.
13 сентября страны-члены НАТО начали операцию "Восточный страж". Она, по словам генсека Марка Рютте, направлена на защиту восточного фланга альянса. Запуск операции стал ответом на инцидент с беспилотниками в Польше 10 сентября. Тогда как минимум 19 БПЛА нарушили воздушное пространство страны. По утверждению польской стороны, дроны принадлежат России. Минобороны РФ этот факт отрицает. В пресс-службе ведомства подчеркнули, что никаких целей на территории Польши поражать не планировалось.скачать dle 11.3