Bolqarıstanda hökumətin istefası tələbi ilə kütləvi etiraz aksiyaları keçirilib
Bolqarıstanın Sofiya şəhəri başda olmaqla, bir sıra şəhərlərdə vahid Avropa valyutasının tətbiqinə qarşı və hökumətin istefası tələbi ilə kütləvi etiraz aksiyaları keçirilib.
Bolqarıstan paytaxtının mərkəzində hərəkəti iflic edən etiraz aksiyasının təşkilatçısı "Dirçəliş" Partiyası olub.
"Etirazımızın mesajı təkdir – hökumətin istefası. Bu, Bolqarıstanı qorumaq, bolqar levini qorumaq üçün vacibdir", – deyə partiya lideri Kostadin Kostadinov jurnalistlərə bildirib.
Aksiya Bolqarıstan parlamentinin binası qarşısında, prezident administrasiyası və hökumət binasının yanında başlayıb. Daha sonra Sofiyanın küçələri ilə kütləvi yürüş təşkil olunub.
Paytaxtda asayişi gücləndirilmiş polis qüvvələri təmin edib.
"Dirçəliş" partiyasının nümayəndələri bildiriblər ki, kütləvi aksiyalar Varna, Plovdiv, Şumen və digər şəhərlərdə də keçirilib.скачать dle 11.3

В Болгарии прошли массовые акции за отставку кабмина
Массовые акции протеста против введения в Болгарии единой европейской валюты и за отставку правительства прошли в Софии и других городах.
Как передает Median.Az со ссылкой на зарубежные СМИ, организатором манифестации, которая блокировала движение в центре болгарской столицы, стала партия "Возрождение".
"Послание нашего протеста одно - отставка правительства. Она необходима, чтобы сохранить Болгарию, чтобы сохранить болгарский лев", - заявил журналистам лидер партии "Возрождение" Костадин Костадинов.
Манифестация началась перед зданием болгарского парламента, рядом с администрацией президента и зданием правительства. Затем по улицам Софии прошло масштабное шествие.
Порядок в столице обеспечивали усиленные полицейские наряды.
Представители партии "Возрождение" сообщили, что массовые акции прошли также в Варне, Пловдиве, Шумене и других городах.скачать dle 11.3