11.09.2025 19:12 774
O bildirib ki, tərbiyəçilərin sertifikatlaşdırılması istiqamətində qaydalar hazırlanıb və təsdiqlənib: "Gələn ildən tətbiqi gözlənilir. 520 məktəbəqədər təhsil müəssisəsində 50 minə yaxın uşaq hazır qida ilə təmin olunur".
Nazir qeyd edib ki, müəssisələrdə yer çatışmazlığı var, çünki uşağını bağçaya qoymaq istəyənlər çoxdur: "Özəl tərəfdaşlıq layihəmiz var. Məktəbəhazırlıq mərhələsində övladını həm məktəbdə, həm də bağçada saxlamaq istəyən valideynlərin narazılığı haqsızdır. Onsuz da elektron sistem vasitəsilə biz prosesi ciddi izləyə bilirik. Bu sahədə vahid sistemin olması uzunmüddətli keyfiyyətli qərarların verilməsinə xidmət edir".
Nazir əlavə edib ki, ötən il monitorinqlər nəticəsində 18 müəssisə müdirinin işinə xitam verilib.скачать dle 11.3

В новом учебном году число учащихся детских садов достигнет 226 тысяч
В Азербайджане в новом учебном году число учащихся в дошкольных образовательных учреждениях достигнет 226 тысяч.
Как сообщает Report, об этом заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев на брифинге в преддверии нового учебного года.
Он отметил, что правила сертификации воспитателей детских садов уже разработаны и утверждены, их внедрение ожидается со следующего года.
Министр подчеркнул, что в учреждениях наблюдается нехватка мест, поскольку желающих отдать своего ребенка в детский сад очень много.
Амруллаев добавил, что в прошлом году по результатам мониторинга были уволены 18 директоров детских садов.скачать dle 11.3