Plastik cərrahiyyə imtahanına icazə müqabilində aldığı rüşvəti daşınmaz əmlaka yatırdı - MƏHKƏMƏ
Qanunsuz tibbi fəaliyyətə görə rüşvət almaqda təqsirləndirilən Səhiyyə Nazirliyinin İnsan resursları, elm və təhsil şöbəsinin sabiq müdiri Səidə Rüstəmova və həmin şöbənin sabiq baş mütəxəssis-böyük inspektoru Ruhiyyə Məhərrəmova və əvvəllər həmin nazirliyin İctimai Səhiyyə və islahatlar Mərkəzinin akkreditasiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş Lətafət Cabbarovanın cinayət işi üzrə məhkəməsinin hazırlıq iclası keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Mahirə Kərimovanın sədrliyi ilə keçirilən prosesdə təqsirləndirilənlərin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Müşavirədən sonra cinayət işinin məhkəmə baxışına verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Baxış iclası sentyabrın 11-nə təyin edilib.
Qeyd edək ki, Baş Prokurorluğun yaydığı məlumata görə, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin vəzifəli şəxslərinin qanunsuz əməlləri barədə Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində araşdırma aparılıb.
İbtidai istintaqla Səhiyyə Nazirliyinin İnsan resursları, elm və təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş Səidə Rüstəmovanın həmin şöbənin baş mütəxəssis-böyük inspektoru vəzifəsində işləmiş Ruhiyyə Məhərrəmova, əvvəllər həmin nazirliyin İctimai Səhiyyə və islahatlar Mərkəzinin akkreditasiya şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləmiş Lətafət Cabbarova və korrupsiya şəbəkəsinin digər üzvləri ilə birgə qanunsuz olaraq həkimlərin ixtisaslarının dəyişdirilməsi, onların tibbi və ya əczaçılıq fəaliyyəti ilə, o cümlədən plastik cərrahiyyə fəaliyyəti ilə məşğul olmaq hüququ verən sertifikasiya imtahanlarına buraxılmasına icazələrin verilməsi, saxta məqbul qiymətləndirmə ilə müvafiq sertifikatlarla təmin olunması və digər bu kimi sui-istifadə hallarına yol verməsi müqabilində çoxsaylı şəxslərdən müxtəlif məbləğlərdə rüşvət almalarına, habelə Səidə Rüstəmova tərəfindən vəzifəli şəxslərin qərarlarına qanunsuz təsir etməsinə və cinayət yolu ilə əldə etdiyi pul vəsaiti hesabına daşınmaz əmlakın alınması yolu ilə leqallaşdırmasına əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Səidə Rüstəmovaya Cinayət Məcəlləsinin 193-1.3.2 (xeyli miqdarda cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakı leqallaşdırma), 308.2 (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə), 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən təkrarən külli miqdarda rüşvət alma), 312-1.1 (nüfuz alveri) və 313-cü (vəzifə saxtakarlığı), Ruhiyyə Məhərrəmova və Lətafət Cabbarovaya isə həmin məcəllənin 32.5, 308.2 (ağır nəticələrə səbəb olan vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etməyə köməklik) 32.5, 311.3.1, 32.5, 311.3.2, 32.5, 311.3.3 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən təkrarən külli miqdarda rüşvət almaya köməklik) və 32.5, 313 (vəzifə saxtakarlığına köməklik) maddələri ilə ittiham elan edilərək istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında Binəqədi Rayon Məhkəməsinin qərarı ilə barələrində ev dustaqlığı (əsas) və vəzifədən kənarlaşdırma (əlavə) növündə qətimkan tədbirləri seçilib.
Sözügedən cinayət işindən qeyd edilən cinayət əməllərinin törədilməsində iştirak etmiş digər şəxslər barəsində cinayət işi ayrıca icraata ayrılmaqla ibtidai istintaqı davam etdirilir.скачать dle 11.3

В Бакинском суде по тяжким преступлениям состоялось предварительное заседание по делу бывших высокопоставленных сотрудников Министерства здравоохранения, обвиняемых в получении взяток за незаконную медицинскую деятельность.
Согласно информации Oxu.Az, на заседании под председательством судьи Махиры Керимовой были уточнены анкетные данные обвиняемых: бывшего начальника отдела человеческих ресурсов, науки и образования Минздрава Саиды Рустамовой, бывшего главного специалиста - старшего инспектора того же отдела Ругии Магеррамовой и экс-руководителя отдела аккредитации Центра общественного здравоохранения и реформ Летафет Джаббаровой.
После совещания было принято решение о передаче уголовного дела на судебное рассмотрение. Первое заседание по существу назначено на 11 сентября.
По данным расследования, проведенного Главным управлением по борьбе с коррупцией при генеральной прокуратуре, обвиняемые создали целую коррупционную сеть, которая занималась незаконной выдачей разрешений на изменение врачебных специальностей, допуском к сертификационным экзаменам для получения права на медицинскую или фармацевтическую деятельность, включая пластическую хирургию, а также обеспечением фальшивыми сертификатами с фиктивными оценками.
Следствием установлено, что Саида Рустамова не только получала взятки от многочисленных лиц за оказание незаконных услуг, но и оказывала противоправное влияние на решения должностных лиц, а также легализовала полученные преступным путем денежные средства через приобретение недвижимости.
На основании собранных доказательств Саиде Рустамовой предъявлены обвинения по статьям 193-1.3.2 (легализация имущества, полученного преступным путем, в значительном размере), 308.2 (злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее тяжкие последствия), 311.3.1, 311.3.2, 311.3.3 (получение взятки группой лиц по предварительному сговору, неоднократно, в крупном размере), 312-1.1 (торговля влиянием) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса.
Ругии Магеррамовой и Летафет Джаббаровой предъявлены обвинения в пособничестве в совершении вышеуказанных преступлений по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
По ходатайству следственного органа и представлению прокурора, осуществляющего процессуальное руководство предварительным расследованием, решением Бинагадинского районного суда в отношении обвиняемых избраны меры пресечения в виде домашнего ареста (основная) и отстранения от должности (дополнительная).
Следует отметить, что уголовное дело в отношении других лиц, участвовавших в совершении указанных преступлений, выделено в отдельное производство, и предварительное следствие по нему продолжается.