Qarşılıqlı yüksəksəviyyəli səfərlər Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinə yeni dinamika gətirir
Son illər Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə münasibətində yeni mərhələnin şahidi oluruq. Ölkəmizin regionun, həmçinin türkdilli dövlətləri ilə də əlaqələrini davamlı olaraq inkişaf etdirir və əməkdaşlığını yeni məzmunla zənginləşdirir. Ölkəmizin son zamanlar əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdiyi ölkələrdən biri də Türkmənistandır. Bu ölkə ilə əməkdaşlığın genişlənməsi, heç şübhəsiz, ölkəmizin Orta Dəhlizdə rolunu daha da gücləndirir.
AZƏRTAC-ın iki ölkə arasında əlaqələrin tarixinə və müasir dövrdə inkişafına dair məqaləsini təqdim edir:
Türkmənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin qədim tarixi var. Azərbaycanlıları və türkmənləri eyni kök, mədəniyyət, qədim tarixi ənənələr, eyni zamanda, dil və din eyniliyi birləşdirir. Prezident İlham Əliyevin dediyi kimi: "Xalqlarımızı dərin qardaşlıq ənənələri birləşdirir və müstəqillik dövründə bu əlaqələr daha da gücləndi. Biz bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirik və iki ölkə müstəqil siyasət apararaq gələcəyə inamla baxır. Bizim aramızdakı tarixi əlaqələr bugünkü əlaqələr üçün əsas zəmindir".
Ölkələrimizin diplomatik münasibətlərinin əsası 1992-ci il iyunun 9-da yaradılıb. O vaxtdan indiyədək bu günədək dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilib və müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb.
Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında yüksəksəviyyəli siyasi dialoq qarşılıqlı hörmət və bərabərhüquqluluq prinsiplərinə söykənir. Ölkə rəhbərlərinin bir-birinə qarşılıqlı hörməti, aktual siyasi məsələlərə koordinasiyalı yanaşma münasibətlərimizin təməlini təşkil edir. Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov bununla bağlı bildirib:
"Türkmənistan və Azərbaycan bu gün xarici siyasətdə, siyasi, iqtisadi, mədəni və humanitar sahələrdə sanballı və geniş əməkdaşlıq gündəliyinə malikdir. Hər iki tərəfin səyləri sayəsində əməkdaşlığımız məqsədyönlülüyü və konkretliyi ilə seçilir, sabit və davamlı xarakter daşıyır, yaxşı dinamika nümayiş etdirir. Bunun əsas, həlledici amili ölkələrimizin liderləri arasında əldə edilmiş ən yüksək səviyyədə qarşılıqlı anlaşma və etimaddır. Bu, bizə ikitərəfli əməkdaşlığın bütün məsələləri üzrə düzgün və vaxtında qərarlar verməyə, əldə olunmuş razılaşmaların həyata keçirilməsini təmin etməyə imkan yaradır".
Xəzər dənizi regionunda yerləşən Türkmənistan və Azərbaycan enerji resursları baxımından zəngin ölkələrdir. Xüsusilə qaz ixracı sahəsində əməkdaşlıq ölkələrimizi birləşdirən əsas sahələrdən biridir. 2021-ci ildə Türkmənistan və Azərbaycan arasında Xəzər dənizindəki "Dostluq" neft yatağının birgə işlənilməsinə dair razılıq əldə olunub. Bu razılaşma Xəzərin hüquqi statusu məsələlərinin həllindən sonra energetika sahəsində yeni imkanların açılmasına təkan verib. Məhz həmin sənəd yalnız iqtisadi deyil, həm də siyasi inamın rəmzidir.
Azərbaycan-Türkmənistan iqtisadi əlaqələri son illər ərzində çoxşaxəli xarakter alıb. 2007-ci ildə yaradılmış Hökumətlərarası birgə Komissiya bu sahədə əməkdaşlığın strukturlaşdırılmasına imkan yaradıb. 2024-cü ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 383.7 milyon ABŞ dolları təşkil edib ki, bunun 80.2 milyon dolları Azərbaycan məhsullarının ixracına, 303.5 milyon dolları isə Türkmənistan məhsullarının idxalına aiddir. Bu rəqəmlər tərəflər arasında iqtisadi əməkdaşlığın dinamik və davamlı şəkildə artdığını göstərir. Cari ilin ilk beş ayında xarici ticarət dövriyyəsi 118.5 milyon dollar olub.
Geosiyasi qeyri-sabitlik fonunda nəqliyyat və logistika Şərqlə Qərb arasında birləşdirici amilə çevrilir. Bu baxımdan, Xəzər dənizi də xüsusi məna daşıyır. Son dövrlərdə Bakı-Türkmənbaşı marşrutu üzrə konteyner daşımalarının həcmi 2.9 dəfə artaraq 2 362 TEU-ya çatıb.
Azərbaycan Milli Məclisi ilə Türkmənistan Milli Qenqeşi Xalq Məsləhəti arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu parlamentlər səviyyəsində də əməkdaşlığın genişləndiyinin əyani təzahürüdür. Ölkələrimiz Türk Dövlətləri Təşkilatında da sıx əməkdaşlıq edirlər. Təşkilat çərçivəsində keçirilən tədbirlər - zirvə görüşləri, gənclər proqramları, iqtisadi forumlar türkdilli dövlətlər arasında birliyin və həmrəyliyin güclənməsinə xidmət edir.
Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərində son dövrlərdə müşahidə olunan dinamika qarşılıqlı səfərlərin məntiqi nəticəsidir. Səfərlər zamanı keçirilən görüşlərdə səsləndirilən fikirlər, imzalanan sənədlər iki ölkə arasında əlaqələrin zəngin perspektivlərə malik olduğunu göstərir. Bu baxımdan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun təqribən bir ay əvvəl Azərbaycana, o cümlədən Şuşaya səfəri ölkələrimizin dostluğunun rəmzinə çevrildi. Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Şuşada müxtəlif məkanlarda olması, ona dostluq rəmzi olan "Dostluq" adlı Qarabağ atının hədiyyə edilməsi ölkə liderlərinin səmimi münasibətlərinin daha bir nümunəsinə çevrildi. Bu gün isə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib. Səfərin zəngin proqramı, imzalanacaq sənədlər ölkələrimiz arasında əlaqələrin geniş perspektivlərə malik olduğunu deməyə əsas verir.
Beləliklə, son dövrlərdə həm qarşılıqlı səfərlərdə, həm əlaqələrin inkişafında müşahidə olunan dinamika, iki ölkənin qarşılıqlı etimada, strateji tərəfdaşlığa və ortaq dəyərlərə əsaslanan əlaqələri Azərbaycan-Türkmənistan münasibətlərinin yeni üfüqlərini müəyyənləşdirir və ikitərəfli əməkdaşlığın yeni mərhələyə yüksəldiyini nümayiş etdirir.скачать dle 11.3

Взаимные визиты высокого уровня придают новую динамику азербайджано-туркменистанским отношениям
В последние годы отношения Азербайджана со странами Центральной Азии вышли на новый этап. Наша республика постоянно развивает связи с этим регионом, а также с тюркоязычными государствами, обогащая сотрудничество новым содержанием. Одна из стран, отношения с которой в последнее время отличаются высокой динамикой - Туркменистан. Расширение взаимодействия с этой страной, несомненно, еще больше укрепляет роль нашей страны в реализации проекта Средний коридор.
АЗЕРТАДЖ приводит краткий обзор отношений между Азербайджаном и Туркменистаном за годы независимости.
Отношения между Туркменистаном и Азербайджаном имеют давнюю историю. Азербайджанцы и туркмены связаны общими корнями, культурой, древними историческими традициями. Кроме того, эти народы объединяет общность языка и религии. Как сказал Президент Ильхам Алиев: "Наши народы объединяют глубокие традиции братства, и в период независимости эти связи еще больше укрепились. Мы успешно сотрудничаем во многих сферах. Две страны, проводя независимую политику, с уверенностью смотрят в будущее. Исторические связи между нами являются основой для сегодняшних отношений".
Дипломатические отношения между нашими странами были установлены 9 июня 1992 года. С тех пор состоялся целый ряд взаимных визитов на уровне глав государств и подписаны соглашения о сотрудничестве в различных областях. Сформировавшийся между Азербайджаном и Туркменистаном политический диалог высокого уровня основан на принципах взаимного уважения и равноправия. Взаимное уважение глав государств и согласованные подходы к актуальным политическим вопросам составляют основу отношений. Председатель Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов в связи с этим сказал: "Закономерно, что у Туркменистана и Азербайджана сегодня солидная и широкая повестка сотрудничества - во внешней политике, экономике, культурной, гуманитарной сферах. Благодаря усилиям с обеих сторон наше взаимодействие отличают целеустремленность и конкретность, оно имеет стабильный и устойчивый характер, показывает хорошую динамику. Ключевым, решающим фактором этого является достигнутый высочайший уровень взаимопонимания и доверия между руководителями наших стран. Это позволяет по всем вопросам двустороннего сотрудничества принимать верные и своевременные решения, обеспечивать выполнение достигнутых договоренностей".
Будучи расположены в регионе Каспийского моря, Туркменистан и Азербайджан обладают богатыми энергетическими ресурсами. Так, одним из основных направлений сотрудничества двух стран является экспорт газа. В 2021 году между Туркменистаном и Азербайджаном было подписано Соглашение о совместном освоении нефтяного месторождения Достлуг в Каспийском море. Это соглашение придало импульс и открыло новые возможности в энергетической сфере, особенно на фоне предшествовавшего ему урегулирования вопросов правового статуса Каспия. Именно этот документ является символом не только экономического, но и политического доверия.
Азербайджано-туркменские экономические отношения в последние годы характеризуются многоплановостью. Созданная в 2007 году Совместная межправительственная комиссия создала возможность для структурирования сотрудничества в этой сфере. В 2024 году товарооборот между двумя странами составил 383.7 млн долларов США, из которых 80.2 млн пришлось на экспорт азербайджанской продукции в Туркменистан, а 303.5 млн - на импорт туркменской продукции в Азербайджан. Эти цифры свидетельствуют о динамичном и непрерывном росте экономического взаимодействия между сторонами. За первые пять месяцев текущего года внешнеторговый оборот составил 118.5 млн долларов.
На фоне геополитической нестабильности транспорт и логистика становятся связующим звеном между Востоком и Западом. Особое значение в связи с этим приобретает Каспийское море. За последние годы объем контейнерных перевозок по маршруту Баку - Туркменбаши увеличился в 2.9 раза, достигнув 2362 TEU.
Меморандум о взаимопонимании, подписанный между Милли Меджлисом Азербайджана и Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана, свидетельствует о расширении сотрудничества на уровне законодательных органов. Кроме того, обе страны являются активными членами Организации тюркских государств. Мероприятия, проводимые в рамках организации - саммиты, молодежные программы, экономические форумы - служат укреплению единства и солидарности тюркских государств.
Наблюдаемая в азербайджано-туркменских отношениях динамика является логическим результатом взаимных визитов. Заявления, озвучиваемые на встречах в рамках этих визитов, а также подписываемые документы свидетельствуют о том, что взаимодействие между двумя странами имеет внушительные перспективы. Показателен в этом отношении состоявшийся около месяца назад визит председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова в Азербайджан, в том числе его поездка в Шушу. Посещение Гурбангулы Бердымухамедовым различных мест в городе Шуша, преподнесение ему в дар карабахского скакуна по кличке Достлуг, как символа дружбы, стали очередным проявлением искренних отношений между руководителями стран. Сегодня Президент Азербайджана Ильхам Алиев посещает эту страну по приглашению председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Насыщенная программа визита и планируемые к подписанию документы дают основания говорить о широких перспективах отношений между нашими странами.
Таким образом, наблюдаемая в последнее время динамика как во взаимных визитах, так и в развитии связей, а также основанные на взаимном доверии, стратегическом партнерстве и общих ценностях отношения между двумя странами определяют новые горизонты азербайджано-туркменских отношений и свидетельствуют о выходе двустороннего сотрудничества на новый уровень.скачать dle 11.3