Voronejdə azərbaycanlı iş adamı həbs olundu - FOTO
Rusiya Voronej şəhərində Azərbaycan diasporunun lideri və şəhərdəki ən böyük bazarın sahibi Yusif Xəlilov həbs edilib.
Bildirilib ki, təhlükəsizlik qüvvələri hesab edirlər ki, Xəlilov bu ilin mart ayında oğlunun orduya çağırılmaması üçün həkimə saxta tibbi arayış üçün 330 min rubl verib. Xəlilov məbləğin bir hissəsini vasitəçilərə ötürüb, qalan 100 mini isə karta köçürüb.
İyulun 1-də xüsusi təyinatlı dəstə iş adamının evində axtarış aparıb və müsadirə olunmuş telefonda sübutlar aşkar edilib. Hazırda Xəlilov ifadə verməkdən imtina edib və təqsirini boynuna almayıb. Diaspor lideri həbs olunub. Onu rüşvətxorluq ittihamı ilə 7 ildən 12 ilə qədər həbs və deportasiya gözləyir.

В России арестован азербайджанский предприниматель Юсиф Халилов - ФОТО
По информации источника, силовики считают, что в марте текущего года Халилов передал 330 000 рублей (около 7 000 манатов - ред.) врачу, чтобы его сын избежал службы в армии. Часть суммы была передана через посредника, а 100 000 рублей (около 2 100 манатов - ред.) переведены на банковскую карту.
Отмечается, что 1 июля в доме Халилова был проведен обыск, в ходе которого были обнаружены доказательства, в том числе в изъятом телефоне. На данный момент Халилов отказывается давать показания и не признает свою вину.
В отношении лидера диаспоры возбуждено уголовное дело. Ему грозит от 7 до 12 лет лишения свободы за дачу взятки, а также возможна депортация.