Rusiya XİN "Tramp marşrutu" layihəsinin detallarını öyrənmək niyyətindədir
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) "Tramp Marşrutu" layihəsinin (Ermənistan ərazisindən keçəcək Zəngəzur dəhlizi - red.) detallarını öyrənmək niyyətindədir.
Bu barədə avqustun 13-də keçirilən brifinqdə Rusiya XİN-in İnformasiya və Mətbuat Departamentinin direktor müavini Aleksey Fadeyev bildirib.
"Tramp marşrutu"na gəlincə, biz öz mövqeyimizi sonraya saxlamışıq. Rusiya XİN layihənin təfərrüatlarını öyrənəcək, yeri gəlmişkən, bu detallar hələ açıqlanmayıb. Bu halda Cənubi Qafqazda regiondan kənar qüvvələrin cəlb edilməsi sülh gündəliyinin irəliləməsinə kömək etməli, yeni problemlər və yeni ayırıcı xətlər yaratmamalıdır", - o qeyd edib.
Fadeyev qeyd edib ki, regionda nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması ilə bağlı qərarların hazırlanması və qəbul edilməsi zamanı bir sıra amillər, o cümlədən Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzvlüyü və Ermənistanın Sünik vilayətində Rusiya sərhədçilərinin mövcudluğu nəzərə alınmalıdır.скачать dle 11.3

МИД России намерен изучить детали проекта "Маршрут Трампа"
Министерство иностранных дел России намерено изучить детали проекта "Маршрут Трампа" (Зангезурский коридор, который пройдет через территорию Армении - ред.).
Об этом заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Алексей Фадеев на брифинге в среду.
"Что касается "Маршрута Трампа", то мы свою позицию зарезервировали. МИД России изучит детали проекта, которые, кстати, пока не обнародованы. Подключение в данном случае внерегиональных сил на Южном Кавказе должно способствовать продвижению мирной повестки, а не создавать новые проблемы и новые разделительные линии", - сказал он.
Фадеев отметил, что при проработке и принятии решений по разблокированию транспортных коммуникаций в регионе необходимо учитывать ряд факторов, включая членство Армении в Евразийском экономическом союзе и присутствие российских пограничников в Сюникской области Армении.скачать dle 11.3