13.08.2025 18:43 945
Süni intellektin inkişafı üzrə ixtisaslaşmış Amerika şirkəti “Perplexity” “Google” şirkətinə “Chrome” brauzerini 34,5 milyard dollara almaq təklifi göndərib.
Bu barədə "The Wall Street Journal" (WSJ) yazır.
Nəşrin məlumatına görə, təklifin məbləği 18 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilən “Perplexity”nin özünün bazar dəyərindən təxminən iki dəfə çoxdur. Şirkət alışı maliyyələşdirmək istəyən bir sıra investorların dəstəyini aldığını bildirib.
Təklif ABŞ məhkəməsində “Google”un veb-axtarış bazarında inhisar mövqeyini zəiflətmək üçün brauzeri satmağa mümkün məcburiyyəti ilə bağlı işə baxılması fonunda verilib. Mütəxəssislər hesab edir ki, "Perplexity" təşəbbüsü maraqlı alıcının olması üçün siqnal kimi qəbul edilə bilər.
Eyni zamanda, "Google" şirkəti "Chrome"u satmaq fikrindən imtina edərək, bunun korporasiyanın biznesinə xələl gətirə, yeni texnologiyaların inkişafını məhdudlaşdıra və kibertəhlükəsizlik risklərini artıra biləcəyini açıqlayıb.скачать dle 11.3

Корпорации Google предложили $34,5 млрд за браузер Chrome
Американская компания Perplexity, специализирующаяся на разработке искусственного интеллекта, направила Google предложение о покупке браузера Chrome за $34,5 млрд.
Об этом пишет The Wall Street Journal (WSJ).
По данным издания, сумма предложения почти вдвое превышает рыночную стоимость самой Perplexity, которая оценивается в $18 млрд. В компании заявили, что получили поддержку ряда инвесторов, готовых профинансировать покупку.
Предложение поступило на фоне рассмотрения в американском суде дела о возможном принуждении Google к продаже браузера с целью ослабления его монопольного положения на рынке веб-поиска. Инициативу Perplexity можно рассматривать как сигнал о наличии заинтересованного покупателя, считают эксперты.
При этом Google отказывается от идеи продажи Chrome, утверждая, что это может подорвать бизнес корпорации, ограничить развитие новых технологий и повысить риски для кибербезопасности.скачать dle 11.3